O webu

Projekt Zabav-děti se zrodil v červnu 2016. K jeho vytvoření mě přivedl fakt, že je těžké najít na českém internetu inspiraci při vymýšlení programů a her pro děti různého věku. Když už jsem na něco narazil, většinou byla stránka špatně zpracována a několik let neudržována. V listopadu se otevřela nová sekce s DIY (Do It Yourself) nápady, která slouží lidem každého věku, kteří hledají inspiraci pro tvoření.

Tento web cílí především na vedoucí dětských kolektivů v kroužcích (střediska volného času, skaut, atd..), ale také na trenéry sportovních oddílů, kteří organizují různá soustředění či kempy pro své svěřence a chtějí jim připravit pestrý program, který se liší od "rutinního" tréninku, na který děti dochází pravidelně. Inspiraci zde ale zajisté najdou i rodiče, kteří potřebují doma zabavit svoji ratolest jinak než posazením na židli k počítači, telefonu či tabletu. Načerpat nové nápady mohou i přímo děti, které rády něco vytváří. Pro ně je především právě DIY sekce.

Programy k inspiraci, které se na webu nachází, neberte jako striktně zadané a neměnné. Slouží především pro inspiraci a většinou se dají volně upravit do podoby, jakou zrovna potřebujete. Nemusíte zachovávat rámec nebo pojmy, které jsou u hry uvedené. Libovolně je můžete měnit tak, aby vám vše pěkně pasovalo a souhlasilo s motivací, kterou máte na schůzku/výlet/tábor nebo jinou událost stanovenou.

Ne pro všechny hry, činnosti nebo tipy na výlet platí, že jsou vhodné pro všechny děti. U některých se předpokládá například vyšší věk účastníků, určitá mentální nebo fyzická vyspělost. Ať už připravujete program pro jakoukoliv věkovou a zkušenou skupinu dětí, jsem přesvědčen, že zde nějakou inspiraci naleznete.

Michal Kuba

Autor je zakladatelem projektu "Zabav děti". Již více jak pět let vede děti ve skautském oddíle ve věku od 5 do 15 let. Studuje na brněnském VUT informatiku a rád by, aby tento web posloužil každému návštěvníkovi.