4 nápady jak zabavit děti, ke kterým potřebujete jen tužku a papír

Rodiče to velmi dobře znají, nastane situace, kdy potřebujete děti rychle zabavit, žádná hračka po ruce, ale nechat je hrát si s tabletem nebo telefonem se Vám nechce. Co teď? Právě pro Vás jsme připravili tento článek s nápady jak zaměstnat malé dobrodruhy - ke kterým budete potřebovat jen tužku, papír a trošku fantazie.

Maňáskové divadlo

Ať už v kanceláři nebo v lese, tohle tvoření z papíru zvládne úplně každý. 

Co k němu budete potřebovat:

 • tužku, propisku nebo pastelky
 • lepicí papírky

Průběh:

 1. Neprve nechte děti vyrobit si jednotlivé figurky maňáskového divadla – na širší lepicí papírek Post It namalují pohádkovou postavu - princeznu, krále, prince, královnu, draka, šaška, kašpárka, kohokoliv. 
 2. Papírek se pak přilepí na konec tužky nebo omotá kolem ukazováčku – a figurka maňáskového divadla je hotova. 

 

A jak se takové divadlo hraje? Pokud jste zrovna na výletě v lese, stačí mezi dva stromky natáhnout provázek a na něj zavěsit šátek nebo přes ni přehodit náhradní tričko. Jako podium může také sloužit jakýkoliv pařez nebo - pokud si hrajete vevnitř - kus nábytku. Děti vystrčí figurky a představení může začít. Co třeba nechat je zahrát oblíbenou pohádku nebo vzmzslet svojí vlastní?

Zamotaná pohádka 

Kdo potřebuje pohádky, když si můžete vytvořit svojí vlastní?

Co k němu budete potřebovat:

 • list papíru
 • něco na psaní

Vypravěč začne s příběhem, například: 'v jednom dalekém království...' Když se zastaví, dítě napíše  na papír jak věta dál pokračuje, například: '...žili staří královští manželé a ti měli jedinou dceru Filomen'.  a papír přeloží, aby další hráč předchozí text neviděl a předá list i s tužkou dalšímu a příběh pokračuje. Jakmile se dostanete na konec listu, vypravěč papír rozvine a celý příběh přečte. Je to vždycky ohromná legrace.

 

Kdopak jsem?

Co ke hře budeme potřebovat:

 • jeden papír
 • jednu tužku
 • klobouk/kšiltovku, ale postačí i dlaně

Průběh:

 1. Papír roztrháme na tolik kusů, kolik je hráčů. 
 2. Každé dítě napíše na svůj kousek papíru nějaké zvíře. 
 3. Papírky děti zmuchlají do kuličky, aby nešly přečíst a vloží je do kšiltovky. (Pokud nemáme kšiltovku nebo klobouk, postačí i dlaně.)

 

Dospělý jimi zamíchá a jednotlivé děti si vytahují každé po jednom papírku. Přečtou si, koho mají představovat a pak svým kamarádům takové zvíře předvedou. Někoho děti uhodnou hned, někdo se na to musí víc snažit – ale zábavu a legraci mají postaráno všichni.

 

Zpívaná

Jak název napovídá, při této hře zapojíte pěvecké dovednosti celé rodiny.

Co budeme potřebovat:

 • papír
 • tužku
 • hudební sluch, aspoň trošku

Průběh:

 1. I při této hře roztrháme papír na tolik kousků, kolik je ve skupině hráčů.
 2. Každé napíše na papír nějakou písničku a papíry se rozlosují jako při minulé hře. 

 

Jednotlivé děti pak svým kamarádům zabroukají nápěv písničky – beze slov, protože to by pak byl moc lehký úkol. Vyhrává ten, jehož písničku ostatní uhodnou nejdříve, ale zasmějí se úplně všichni. Pokud máte s sebou plochý hřeben a jemný papír, můžete zkusit písničku zahrát i na hřeben – a to je ještě o něco víc legrace.

 

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,0/5. Hodnotilo 188 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 6 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář