Barevná abeceda

Hravou a soutěžní formou budeme s dětmi rozvíjet jejich slovní zásobu či procvičovat nejrůznější učební látku. Zapojíme několik barviček a hra rázem nabude jiných rozměrů.

Připravíme si několik různých barevných papírů. Na formát A4 poté velkým a čitelným písmem napíšeme jednotlivá písmena abecedy.

Každé barvě papíru určíme odpovídající kategorii či tématický okruh. Tyto témata někam přehledně napíšeme. Takže získáme například toto:

  • Modrá = řeky, vodní nádrže
  • Zelená = rostliny
  • Hnědá = živočichové
  • Červená = nemoci
  • Žlutá = planety

Kategorie můžeme zvolit zcela podle sebe, výše uvedené jsou pouze jako příklad pro demonstraci.

Nyní se dostáváme k samotnému průběhu.

Hrajeme venku

Děti rozdělíme buďto do dvojic, trojic nebo je necháme po jednotlivcích (spíše starší). Každý tým (nebo hráč) bude mít svoje stanoviště s nějakým tvrdým podkladem na psaní. Do stejné vzdálenosti od všech umístíme kužel. Na začátku každého kola zvedne organizátor (vedoucí) nad hlavu v jedné ruce barevný papír a ve druhé papír s písmenem.

Úkolem každého je co nejrychleji vymyslet na zadané písmeno a téma něaké slovo a poté s papírkem oběhnout kužel a vrátit se.

Hrajeme uvnitř

Například pro školní potřebu můžeme tuto hru přetransformovat na sedací činnost. Okruhy změníme například na probíranou látku ve škole v daném předmětu. Princip zvedání barevných papírů a písmen ponecháme, ve třídě patrně vynecháme fázi obíhání kužele.

Bodování

Podle počtu hráčů zvolíme horní hranici bodů. První úspěšný hráč se správnou odpovědí a s nejrychlejším časem dostane tolik bodů, kolik je hráčů. Tímto způsobem stupňujeme až k poslednímu hráči.

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 2,9/5. Hodnotilo 714 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 10 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář