Posadíme se do kolečka na zem nebo kolem stolu. V případě, že budeme sedět na koberci nebo jinde mimo stůl, každý bude kromě papíru potřebovat také tvrdé desky, na kterých se mu bude dobře psát.
Jakmile jsou všichni připravení, vysvětlíme jednoduchá pravidla. Pro začátek se každý do pravého horního rohu papíru podepíše - stačí křestní jméno nebo přezdívku, pod jakou ho zbytek kolektivu zná. Následně se pošle papír udaným směrem, třeba po směru hodinových ručiček. Nyní bude mít každé dítě před sebou papír od souseda. Právě v tento moment začíná celá hra.
Dítě si přečte jméno kamaráda v pravém horním rohu a poté napíše níže (od levého okraje) nějakou dobrou vlastnost, který jeho kamarád má. Nemusí se vždy jednat o jedno slovo, není problém se i trošku rozepsat - několika slovy.
Jakmile je vlastnost dopsána, naráz všichni pošlou papír dál domluveným směrem a takhle každý list podepsaný jménem oběhne kolem všech. Není pravidlem, že pokud někoho napadne již vlastnost, která na papíře je, že ji nemůže napsat podruhé. Zkrátka jestli ho nic dalšího nenapadá, může tam být jedna věc vícekrát.
Nakonec se papír vrátí k jeho majiteli, který si může přečíst, jaké dobré vlastnosti u něj vidí jeho kamarádi. Můžeme vyhradit krátký prostor a dát možnost těm, kteří chtějí nahlas přečíst výčet dobrých vlastností, které o něm ostatní napsali.
Především ale tento papír může pro dítě (hra ale může být i pro kolektiv starších dětí či dospělých) znamenat jakousi podporu. Nastane období, kdy bude člověku smutno nebo ho bude něco trápit, načež bude mít skleslou náladu. Po přečtení tohoto papíru se může alespoň trochu nálada zlepšit. Současně se také může jednat o jakýsi feedback (=zpětnou vazbu), co daný jedinec dělá dobře a v čem by neměl přestávat.
Přidejte komentář