Jak připravit staršího sourozence na příchod miminka? Především citlivě a s ohledem na věk dítěte

Sponzorováno

Příchod dalšího člena rodiny většinou naprosto změní zaběhlou dynamiku rodiny. A zatímco maminky a tatínci si nový přírůstek užívají plnými doušky, pro starší děti jde o poněkud nezvyklou situaci, kterou ne vždy zvládají tak, jak se od nich očekává. Vlažný až negativní přístup jim ovšem nelze vyčítat. Na vině jsou většinou špatná příprava a přístup ze strany rodičů. Co můžete udělat pro to, aby se mezi dětmi vytvořil pozitivní vztah?

Zohledněte věk staršího dítěte

Příprava na příchod nového sourozence by měla reflektovat věk staršího dítka. Začněte v předstihu, tedy již v době, kdy se dozvíte o těhotenství.

Zatímco starší děti, tedy ty v předškolním věku a školáci, již rozumí tomu, co se jim říká a jsou schopny více pobrat, co se děje, pro mladší děti bude mnohem náročnější pochopit složitý výklad o miminku a jeho příchodu. Buďte proto trpěliví a vytvořte bezpečné a láskyplné prostředí.

V případě mladších dětí je důležitá strategie pozornosti a pozitivity. Jak na ni? Až se miminko narodí, snažte se s dítkem trávit co nejvíce času. Zapojujte ho do různých aktivit, které souvisí s péčí, a zároveň nezanedbávejte činnosti, které jste běžně dělali před porodem. Připravte se na náročné chvíle plné stresu a všechny své děti zahrňte láskou, i když vám zrovna „praskají nervy“.

Držte své emoce pod pokličkou

Starší dítě je vůči emocím rodičů a jejich chování k novému miminku velmi vnímavé. Proto je důležité je držet na uzdě. Hrubé chování nebo verbální výrazy negativního postoje k miminku mohou ovlivnit i chování staršího sourozence. Dítko by mělo vidět, že i když se rodiče potácí únavou nebo čelí vysokému tlaku, jejich láska k dětem neutuchá. A rozhodně nezdůrazňujte rozdíly mezi pohlavími (např. „konečně máme holčičku/chlapečka).

Starší sourozenec má právo na vlastní věci a prostor

Jakmile se v rodině objeví miminko, starší dítě může nabýt pocit, že se mu mladší sourozenec snaží vzít jeho jistoty. Pohlídejte si proto, aby dítko nevnímalo malou sestřičku či bratříčka jako někoho, kdo mu zabírá místo pod sluncem. A to především v době, kdy se z miminka stane batole a začne jevit zájem o věci v osobním vlastnictví staršího sourozence. Netlačte na něj, aby se za každou cenu dělil o své oblíbené hračky.

Díky citlivému a trpělivému přístupu se vám jistě nakonec podaří udělat ze sourozenců nerozlučnou dvojku a položit základy jejich zdravého vztahu. Držíme palce.

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,1/5. Hodnotilo 161 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 10 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář