Jak se žije v indiánském teepee?

Kategorie:

Jistě není potřeba dlouze popisovat vzhled takového týpí. Stan kuželovitého tvaru dosahující až několikametrové výšky. Perfektní obydlí nejen na letní dětské tábory, vidět ho lze i u některých mateřských školek, penzionů atp. Zvenku ho zná bezmála každý, jak to ale vypadá uvnitř a jak se zde žije?

Samotné týpko je postaveno z devíti dostatečně dlouhých tyčí, které jsou následně "obaleny" plachtou. Typickou věcí pro tento stan je možnost rozdělávání ohně uvnitř, kouř má totiž možnost odcházet vrchem teepee mezi tzv. chlopňěmi. Tento typ stavby používali už indiáni a v dnešní době je možné jej vidět na mnoha letních stanových táborech.

Po postavení týpka je uvnitř stanu velký prostor, který bývá následně vyplněn postavenými postelemi z nejrůznějších přírodních materiálů. Uprostřed tee-pee se vyhloubí ohniště a obskládá kameny, aby se zamezilo vzplanutí okolní trávy. Oheň poté zvyšuje požitek z pobytu v teepee. I malý ohýnek dokáže vnitřek stanu dostatečně osvětlit a vyhřát na příjemnou teplotu.

Stavba nabízí velkou škálu věcí, které lze uvnitř dělat. Ať už využít zmíněný oheň například pro vaření v kotlíku či opékání buřtů. Kdo má rád zpívání u ohně, rovněž není problém. Při nepřízni počasí nabízí dobrý a teplý úkryt, ve kterém si lze zahrát nějakou deskovou či karetní hru. 

 

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,0/5. Hodnotilo 309 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 6 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář