Jak si připravit řeč Mikuláše

Každoročně 5. prosince vyráží Mikuláš, čert a anděl k dětem na návštěvu domů, do škol, do kroužků,... Zejména na menší děti může mít proslov Mikuláše opravdu velký vliv, proto je dobré si jej alespoň trochu připravit předem. Jak na to?

Nejedná se o postup zaručující vždy a všude 100% úspěch, spíše to je několik užitečných postřehů nasbíraných během řady let "Mikulášování".

Před samotnou návštěvou je samozřejmě nutné si připravit kostým. Ten ale většinou vydrží řadu let, co se ale každý rok mění, jsou proslovy k dětem.

Příprava několik dnů až týdnů předem

Nezbytnou přípravou je s určitým předstihem kontaktovat rodiče, učitele či vedoucí dětí, ke kterým se chystáme, a nechat si na každé zúčastněné dítě sepsat pochvaly i výtky. Ať už se jedná o prospěch ve škole, chování k učitelům a rodičům, sportovní aktivity nebo cokoliv jiného. Tyto informace si vždy dobře přiřadíme ke každému dítěti a papíry s informacemi vlepíme do Mikulášovy knihy. Informace si tak nepamatujeme nazpaměť, ale čteme je. Před dětmi to tak vypadá, že se jedná opravdu o kouzelnou knihu, ve které je všechno napsáno!

Pro jistotu bych i zmínil, že je dobré si u každého všechny informace přečíst dopředu, aby text pro nás nebyl neznámý a nedošlo k nějakému zaseknutí či koktání při čtení.

Krátce před návštěvou

Ať už jdeme k někomu domů, do školu či jiných prostor, podle předešlé domluvy víme, zda balíčky sladkostí chystáme pro děti sami, nebo je připraví rodiče ( /učitelé/vedoucí ) a předají nám je někde mimo děti při příchodu do budovy. Balíčky většinou berou andělé, při větších nadílkách mohou vypomáhat i čerti. 

Mikulášská řeč před dětmi

Mikuláš vchází k dětem s pozdravem a otevírá knihu a zastaví se na stránce, kde má napsané informace o dětech. Postupně čte k jednotlivým dětem jejich výtky, není na škodu u některých bodů vnést do řeči i trochu překvapení či úžasu (Mikuláš nemůže uvěřit, že toto je opravdu k danému dítěti v knize napsáno). Při výtkách si čerti mohou už brousit zuby na zlobivé děti, které chtějí do pekla (není-li předem oznámeno rodiči, že se dětí nemají strašit). Na děti většinou už samo o sobě dost působí to, že před nimi stojí velký Mikuláš a ví o všech jejích špatných skutcích za uplynulý rok a mnohdy se bojí i jeho.

Následují ale pochvaly, kterými Mikuláš a andělé případně zaženou chutě čertů na zlobivé děti. Mikuláš si od dětí většinou nechá slíbit obecně polepšení chování či vymýcení konkrétních špatných skutků. Poté, co děti řeknou básničku nebo zazpívají písničku, dostanou od Mikuláše a andělů nadílku a návštěva končí. 

Dobře funguje při odchodu Mikulášova věta ve smyslu "A buďte tady hodní. My zase za rok přijdeme a všechno budeme vědět!". O to větší kouzlo je, přijde-li za rok opět stejný Mikuláš a skutečně ví nové informace za uplynulý rok.

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 2,9/5. Hodnotilo 109 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 6 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář