Jaký sport vybrat pro vaše dítě?

Kategorie: Pohybové hry Sponzorováno

Asi se shodneme, že sport dětem jedině prospěje, obzvlášť v dnešní době počítačů a jiných technologií. A proto je důležité vypěstovat zdravý vztah k pohybu už v dětství, ze kterého vaše ratolest bude těžit i v dospělosti. Pravidelný pohyb totiž zvyšuje výkonnost i obranyschopnost celého organismu, a navíc se dítě naučí určité obratnosti, disciplíně a nebude mít tak veliké předpoklady k obezitě.

Vy jste vzor

Děti se nejvíce inspirují u vás jako rodičů, vidí ve vás vzor, a proto jim ukažte, jak ke sportu přistupovat. Nejlépe s nimi začněte dělat sporty, které máte rádi i vy nebo které se dají provozovat s celou rodinou společně. Takovým sportem může být například cyklistika, procházka, túra nebo výlet na bruslích či koloběžkách.

Nechte je vyzkoušet, co je baví

Také je dobré, aby dítě vyzkoušelo více sportů a nebylo tak jenom jednostranně zaměřené. Sice si později vybere sporty, které ho více baví, zajímají anebo má na ně přirozený talent. V té době ale už bude znát i základy jiných sportů, které se mu budou v budoucnu hodit.

Střídání různých fyzických aktivit také posiluje různé části těla a nezatěžuje stále tu stejnou. Například běh velmi zatěžuje kolena a klouby obecně, proto je dobré ho střídat s něčím jiným, aby si klouby odpočinuly.

Každopádně je důležité vypozorovat, na jaký druh sportu má dítě větší talent, a rozhodně ho nenutit do něčeho, co mu nejde nebo co ho nebaví. Tím se mu akorát sport celkově zprotiví a nebude chtít dělat nic. Proto je podporujte a motivujte v tom, co dělají. Dalším hnacím faktorem můžou být dosažené úspěchy či zlepšení, ty však nepřicházejí jen tak, a proto je důležité dítěti dát čas a neustále ho podporovat a motivovat.

Jaký tedy vybrat sport?

Můžete vybrat úplně cokoliv, ale nejlépe sport, ke kterému máte blízko a který není moc náročný na vybavení. Nikdo nechce nakoupit svému dítěti kompletní výbavu na hokej a po chvíli zjistit, že ho už nebaví a že pokračovat nechce. Pro inspiraci můžete navštívit třeba různé dny sportu, kde můžete vidět i si vyzkoušet nejrůznější sporty a zjistit, který je pro vaše dítě vhodný a který ne.

Může se stát, že vaše dítě nebude mít rádo sport, ale třeba malování či hru na hudební nástroj. I v těchto ohledech je podporujte, jednou třeba ke sportu sami dospějí.

K jakémukoliv sportu či jinému zájmu budete potřebovat vybavení, které nemusí být levné. V takovém případě může pomoci půjčka na OP. Předtím, než se ke koupi uchýlíte, nastudujte si informace o daném vybavení, případně si je můžete nejdříve půjčit a poté až koupit.

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 2,9/5. Hodnotilo 178 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 10 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář