Lepší osvojení hygienických návyků

Dodržovat hygienu je bezesporu důležité, u dětí to platí ještě dvojnásob. Pokud k tomuto návyku nepovedeme děti od nejútlejšího věku, horko těžko se to budou učit později.

Všichni hráči se volně rozprostřou po prostoru, nemusí stát nutně v kolečku. Každopádně všichni musí vidět na jednoho, kdo jakoby "předcvičuje". Před začátkem hry se určí několik pohybů a jejich názvů. Jsme-li v oblasti hygieny, můžeme použít tyto:

  • čištění zubů (jedna ruka v pěst a dělá pohyb stejně jako při čištění zubů)
  • česání vlasů (opět stačí jednou rukou pohyb odpovídající česání vlasů - kluci mohou předvádět odlišně než holky - mají delší vlasy)
  • mytí rukou (použijí se obě ruce, děti si mnou ruce pod imaginární tekoucí vodou)

Můžeme si domyslet ještě libovolný počet hygienických návyků, ovšem u mladších dětí je dobré se držet menšího počtu, bohatě tedy postačí výše uvedené tři.

Průběh hry

Předcvičující vždy řekne jednu z domluvených činností. Ostatní hráči musí začít dělat daný pohyb a "neopisovat" od předcvičujícího, který může libovolně mást. Tedy například řekne mytí rukou, ale začne si čistit zuby. Jeho úkol je tedy co nejdříve všechny vyřadit, jelikož kdo se splete a předvede jinou činnost, než jaká byla řečena, vypadává. Vítězem se stává logicky ten, kdo vydrží poslední. V případě, že zůstane několik hráčů a předcvičujícímu se nedaří je vyřadit, vítězí všichni přeživší. 

Variace

Tento styl hry lze použít i s jinou motivací, poměrně známa je hra "Domeček, stromeček, hříbeček". 

  • domeček - člověk stojí a obě ruce udělá jako špičatou střechu nad hlavou
  • stromeček - opět póza vestoje, tentokrát hráč obě ruce rozpaží (větve)
  • hříbeček - jediná póza v čupu, ruce dělají nad hlavou kulatý klobouček

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,0/5. Hodnotilo 418 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 6 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář