Nájemníci stromů - lesní ekosystém

V lesích žije kromě savců a ptáků také nespočet malých tvorů - hmyzu. Tato hra s podtextem ekosystému lesa, potravního řetězce v lese a samotné rovnováhy, přibližuje život zvířata rostlin. Co všechno za drobné brouky a hmyz žije v lese?

Hrát budou dvě skupiny - jedna představuje ptáky, ta druhá jejich potravu - hmyz. Pro hru je ideální přímo les anebo park. 

Před hrou

Dopředu si musíme připravit několik pomůcek. Budeme potřebovat kartičky s hmyzem žijícího v lese (můžete stáhnout v příloze toho článku) a háčky nebo kapsičky, které připevníme na strom a na které (do kterých) se budou moci jednotlivé kartičky hmyzu vložit. Můžeme mít také karty ptáků s provázkem na krk, ale to není nezbytné. Členy ptačí skupiny mohou být například strakapoud, žluna, datel, krutihlav nebo brhlík.

Hra

Vytvoříme tedy dvě skupiny hráčů. Skupina hmyzu by měla být alespoň dvakrát početnější než skupina ptáků

Úkolem hmyzu je co nejrychleji a nejefektivněji osidlovat stromy opatřené obálkami nebo háčky tak, že danou kartičku hmyzu hráč vloží do obálky na stromě. Člen hmyzího týmu u sebe smí nést vždy maximálně 2 kartičky. 

Ptačí skupina tyto kartičky umístěné na stromy vyhledává, sbírá a po jedné kartičce je nosí do svých hnízd. 

Po určité době hraní nebo uplynutí předem stanoveného časového limitu (může být v rozmezí např. 7-18 minut) ukončíme hru a spočítáme, kolik kartiček hmyzu zůstalo na stromech. 

Do dalšího kola můžemeještě snížit počet ptáků a pokusit se alespoň některým hráčům vyměnit jejich roli. 

 

V příloze si můžete stáhnout PDF soubor s obrázky 6 druhů hmyzu, které jsou na první straně větším obrázkem a názvem představeny, na druhé straně jsou poté dané druhy zmenšené a v několika kopiích. Stačí tak první stranu vytisknout 1x (anebo 2x, aby každá skupina měla přehled hmyzích druhů) a poté libovolné množství pouze druhé strany. 

Námět na hru pochází z knihy Hrajeme si na přírodu, kterou připravil kolektiv autorů Lipky.

Úvodní foto (koláž): pixabay.com (pozadí lesa), volně šiřitelné obrázky (ptáci)

favorite_border Přidat do oblíbených

Stáhnout přílohu

Přiložené soubory mohou stahovat jen přihlášení uživatelé! Přihlásit se

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,0/5. Hodnotilo 368 návštěvníků

Článek jste již hodnotil/a. Vaše hodnocení: 1/5

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 10 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář