Neprůstřelné alibi

Sjednotit odpovědi dvou lidí není vždy tak jednoduché. Zvlášť když otázky soudců (porotců) jsou nevyzpytatelné a záludné. Kdo obstojí a kdo bude muset za mříže?

Podle počtu dětí uděláme dvojice, popřípadě jednu trojici. Celý průběh je částečně divadelní formou, proto se celý program může protáhnout na několik desítek minut.

Vždy se urči dvě skupinky - jedna bude představovat porotu (soud) a druzí budou obžalovaní z nějakého zločinu. Oba týmy mají na přípravu 5 minut. Soudci si musí vymyslet co nejzajímavější obvinění z nějakého smyšleného zločinu, obžalovaní se musí domluvit na co nejvíce stejných odpovědí. Nemusí se domlouvat na přesných odpovědích, ale stačí komplexně - tzn. se domluví, že kdykoliv budou odpovídat něco s časem, tak použijí 12:00, pokud barvu, bude to zelená atd. Zkrátka aby měli co největší šanci uspět. Úspěch obžalovaných se počítá, pokud se jejich odpovědi budou shodovat.

Soudci si poté po jednom předvolají oba obžalované. Jeden vstoupí do síně, druhý zůstane za dveřmi nebo tak daleko, aby nebylo možné slyšet otázky a odpovědi. Následuje pět až osm minut, během kterých kladou soudci otázky a obžalovaný odpovídá. Otázky si zapisují, stejně jako odpovědi. Poté se předvolá druhý, první se posadí bokem a může celý proces již sledovat, nesmí ale mluvit a radit.

Druhý obžalovaný je tázán na stejné otázky a soudci hodnotí, zda se odpověď shoduje, či nikoliv. 

Tímto způsobem se snažíme prostřídat všechny děti, ideálně i v obou rolích.

Tip pro školní použití

Tuto hru lze použít i ve výuce cizích jazyků. Nemusí se nutně vystřídat všichni, stačí zde vybrat pouze tři žáky - 1 soudce a 2 obvinění. Postup u obviněných je stejný, tedy domluví si co nejvíce stejných odpovědí. 

Vtip je ale v tom, že celé to probíhá v cizím jazyce. Tedy jak soudce tak i obžalovaní se baví pouze daným jazykem, takže si takto dobře procvičí slovíčka i samotnou větnou skladbu. Tuto hru můžeme opakovat častěji, aby se například během půl roku všichni vystřídali a zpestřili si tak výuku.

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 2,9/5. Hodnotilo 516 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 6 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář