Aktivity nejmenších

Děti do dvou let života mají pochopitelně mnoho volného času, i když si to sami ještě zcela neuvědomují. Nejčastěji provozují různé aktivity s kamarády uvnitř i venku. Zhruba polovina z odpovědí této kategorie věnuje čas i sportování. V dnešní době je rovněž poměrně běžné, že téměř všechny děti tráví nějaký čas u televize sledováním pohádek. Už i nejmenší děti podle průzkumu se setkávají s vymoženostmi a technologiemi moderní doby, které využívají přdevším na sledování pohádek. Třetina dětí ze vzorku průzkumu také získává nové informace skrze mobilní zařízení a počítače. 

Předškoláci a elektronika

U těchto dětí se již zcela obvykle objevuje chytrý telefon či tablet, téměř vždy půjčený od rodičů či starších sourozenců. Hraní s autíčkami a panenkami postupně vytlačují hry na chytrá zařízení či počítače. Zhruba polovina dětí ve věku 3-5 let umí ovládat moderní technologie především za účelem spuštění hry. Více je ale stále těch, kteří si skrze tato zařízení pouštějí různá videa a pohádky. Stále jsou i tací rodiče, kteří takto malým dětem nedávají k dispozici telefony či tablety.

Pohyb po venku a aktivity s kamarády jsou ale stále častější než vymoženosti dnešní doby.

Telefony přirůstající k ruce

Jakmile se děti dostanou do školy, je vlastně zaručené, že se k elektronikám a zejména chytrým telefonům dostanou všichni. I ti, kteří prožili předškolní období bez nich. Skrze větší množství kroužků ubývá volného času dětem, i přesto si většina nachází čas na chvilky s telefonem. Chytré telefony ale začínají více používat i pro komunikaci s ostatními a také k učení. 

Objevování nových možností

Děti navštěvující druhý stupeň základních škol postupně více objevují nejrůznější funkce, na co se jejich oblíbené telefony a tablety dají použít. Hledají si nejrůznější informace, avšak hraní her neustupuje. 

Velkým žroutem času je také sledování internetových videí, především na síti YouTube. 

Postupným stárnutím ale dětem částečně dochází volný čas, do kterého "musí" vměstnat svoje oblíbené činnosti spjaté s moderními technologiemi. 

 

 

Ohodnoťte tento článek

Průměrné hodnocení: 3,0/5. Hodnotilo 239 návštěvníků

Štítky:   děti rodiče průzkum volný čas aktivity skaut