× Děkujeme za hodnocení!

Jak naučit děti hodiny

Kategorie:

Před nástupem do školy se děti začínají učit a poznávat hodiny. Někdo to zvládá dříve, někdo naopak později. Přinášíme zajímavý návod, jak s dětmi doma projít problematiku poznávání času a naučit je tak poznávat čas. Pojďme na to!

Zvládání čísel

Ze všeho nejdůležitější základ je, aby se dítě naučilo počítat ve správném pořadí od 0 do 60. Na začátek ho tedy necháme na papír napsat postupně celou řadu šedesáti číslic. Následně jej dítě přečte nahlas. Menším dětem můžeme s každou fází lehce pomáhat.

Násobky pěti

Ještě zůstaneme u samotného psaní a čtení čísel. U hodin se hodí znát rychle z paměti násobky 5 jak jdou po sobě. V této části dítě na papír napíše čísla od 0 do 60 vždy s posunutím o pětku. I tentokrát si jej nahlas přečteme. 

Ručičkové hodiny

Přesuneme se k samotným hodinám. Je patrné, že se budeme učit čas poznávat na ručičkových hodinách. Jako pomůcku si můžeme hodiny vyrobit, postačí nám ale i koupené v papírnictví nebo opravdové hodiny, které sundáme ze stěny a případně i vyjmeme baterii. V tomto kroku budeme již poznávat čas na ciferníku.

Ručičky

Pro dobré zvládnutí celého učení musíme na začátek říct, která ručička co znamená a co tedy ukazuje. Nejprve se dítěte zeptáme "Jaký je rozdíl mezi dvěma ručičkami?". Bude-li dlouho váhat nebo tipovat hlouposti, můžeme otázku nasměrovat na jejich délku. Záhy samozřejmě vysvětlíme rozdíl mezi ručičkami - krátká ukazuje celé hodiny, dlouhá minuty.

Hodinová ručička

Názorně ukážeme, jak hodinová ručička funguje. Začneme na dvanácti hodinách a řekneme "Je dvanáct hodin". Takto postupně rotujeme po ciferníku a vždy na celé hodině zastavíme ručičku a řekneme čas. Postupně by se měl zapojit i žák a ideálně sám hlásit počet hodin. Velké ručičky si momentálně nevšímáme.

Minutová ručička

Tady přichází moment, proč jsme si na začátku vypisovali násobky 5. Vysvětlíme, že v případě minut znamená číslice 1 na ciferníku 5 minut Jako vhodnou asociaci můžeme říct, že číslovky mají dvojí identitu jako agenti či superhrdinové - Peter Parker (1) - Spiderman (5). Následně si nastavením velké ručičky opět projedeme celý ciferník, nyní ale nahlas hlásíme počet minut, nikoliv hodin.

Spojení znalostí

V této fázi už dítě chápe princip poznávání hodin. Na závěr zbývá už jen znalosti spojit a to ve výsledek, jak poznat čas na hodinách. 
Pro první demonstrace necháme vždy hodinovou ručičku ukazovat na jednu číslovku a velkou ručičku na druhou. Musíme klást důraz na to, že prvně čteme údaj u malé ručičky (např. 3 hodiny) a následně k tomu přidáme minuty (např. 40 minut). Dohromady tedy přečteme jako tři hodiny a čtyřicet minut.

 

Rozšíření vědomostí

Po dobrém osvojení principu hodin můžeme dítěti vysvětlit princip minutové ručičky, kdy ukazuje čtvrt, půl a nebo třičtvrtě. Stejně tak přidáme poté i pozici malé ručičky, která se běžně pohybuje, tedy je-li 2:45, neukazuje na číslovku 2, ale spíše se už blíží k 3. 

 

Inpirováno článkem z WikiHow.com, kde si můžete projít celý návod včetně vytvoření vlastního ciferníku.

 

Foto: Wikihow.com

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 2,7/5. Hodnotilo 854 návštěvníků

Článek jste již hodnotil/a. Vaše hodnocení: 1/5

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 10 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář