Rodinné tvoření pro dny, kdy kape nejen za oknem, ale třeba i z nosu

Dva zajímavé tipy na domácí DIY tvoření pro každou situaci! Ať už je venku škaredé počasí a nebo mají děti rýmu.

Zná to každý rodič – děti se těší na sobotní výlet (a děti se těší vždycky, ať už je cílem výletu ZOO nebo třeba pochod Praha-Prčice). Co však dělat, když se ráno probudíte a venku prší, možná i leje jak z konve a nebo se dítě probudí a má rýmu jako trám? Jakou zábavu dětem najít a jak si užít společný čas (a nezbláznit se z toho)? 

Autíčka nebo vlak z roliček od toaletního papíru

Co k tomu budete potřebovat:

 • několik roliček od toaletního papíru
 • špejle
 • dvě prázdné krabičky od papírových kapesníčky
 • nůžky
 • nožík na zašpičatění konců špejle
 • barvy
 • šňůrku
 • jehlu nebo šídlo na propíchnutí otvorů

Nejdříve si udělejte první vozítko. Děti to hravě zvládnou, jen budou potřebovat pomoc dospělých při vystřihování a dělání dírek pro špejle. Tělo vozítka tvoří rolička od toaletního papíru. Dospělý do ní udělá z boku ve spodní části dvojici protilehlých dírek a protáhne jimi odměřené kousky špejle – to jsou nápravy budoucího vozítka.

Děti nechte, ať na tvrdší karton krabičky od papírových kapesníčků položí jednu roličku od toaletního papíru a tužkou obkreslí její obvod. Vznikne tak dokonalá kružnice, podle jejíchž okrajů dospělí vystřihnou kola autíčka či vagonu. To vše opakujte ještě třikrát, abyste měli čtyři kolečka. Doprostřed koleček udělá dospělý zašpičatělou špejlí dírky a kolečka pak přilepí na špejle prostrčené tělem vozítka.

Na dětech teď je, aby toto zábavné vyrábění z papíru dovedly do zdárného cíle. Nabarví těla vozítek tak pestře, jak jen dovedou a nezapomenou ani na kolečka. Po uschnutí barev se pak mohou rozhodnout, zda si budou hrát s jednotlivými vozítky jako s autíčkem anebo zda požádají rodiče, aby do konců roliček udělali dírky. Děti pak jimi protáhnou šňůrku – a vozítko je hotové.

A když budou děti chtít a venku bude pořád ještě pršet, mohou pomalovat druhou krabičku od papírových kapesníčků a autíčka či vagonky do ní zaparkovat.

 

Kuželky  - zábava pro celou rodinu

Co budete potřebovat:

 • několik roliček od toaletního papíru
 • barvy
 • lepidlo
 • papírové kapesníčky

Je to jedno z nejsnazších vyrábění z papíru, jaké si dovedeme představit, ale užije se u něj spousta legrace. Nejdříve vyrobte kuželky, je to velmi jednoduché. Prostě vezmete roličky od toaletního papíru a požádejte děti, aby je pomalovaly barvami dle své fantazie – čím pestřejší, tím lepší. Až barvy zaschnou, jsou kuželky hotové. Kde však vzít kouli? I to je jednoduché. 

Jeden konec roličky od toaletního papíru přelepte kouskem papíru. Pak postavte roličku a shora do ní napěchujte papírové kapesníčky, které jste předtím potřeli lepidlem. Přidávejte jednotlivé kapesníčky a pěchujte tak dlouho, dokud nezaplníte celou roličku. Nechte zaschnout. Vzniklá rolička bude mít o dost větší hmotnost, než kdybyste do ní nastrkali kapesníčky bez lepidla – a bude se tak o to lépe kutálet.

A je hotovo. Postavte na stůl bez ubrusu kuželky a zápas může začít.

 

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,0/5. Hodnotilo 128 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 6 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář