Skauting je i dnes užitečný, říká poslanec Petr Gazdík

Kategorie:

Poslanec a předseda hnutí Starostové a nezávislí - Petr Gazdík - má za sebou již určitou politickou kariéru. Před ní coby učitel na základní škole založil s kamarády skautské středisko v obci Suchá Loz. Právě o skautingu je následující rozhovor, ve kterém pan Gazdík mluví nejen o spoustě zkušenostech, jenž mu působení ve skautu dalo. Doporučil by rodičům i v dnešní době přihlásit děti do skautského hnutí?

Jak a kde jste se ke skautu dostal?

"Jako učitel základní školy. Spolu se třemi kamarády jsme založili skautské středisko v Suché Lozi, protože moji žáci se mnou chtěli trávit část svého volna. Takže jsem hledal způsob - a skauting se mi zdál nejvhodnější."

Jste do určité míry stále aktivní v nějakém středisku?

"Stále jsem vedoucím oddílu. Kvůli nedostatku času už nevedu týdenní schůzky, ale účastním se akcí střediska, kdykoliv mohu. Naposledy před začátkem března (2018) tzv. „výsadku“, kdy odvezeme skauty na neznámé místo a oni se musejí - se znalostí topografie - vrátit domů."

Jaké funkce jste zastával?

"Od vzniku střediska jsem byl jeho vůdcem. Po zvolení starostou obce jsem se této funkce vzdal a předal ji tomu, kdo na ní měl více času. Teď jsem, jak už jsem řekl, vedoucím oddílu."

Nejhorší a nejlepší vzpomínka na tábor?

"Tak nejhorší vzpomínka je zároveň vzpomínkou nejlepší. Vůbec na prvním našem táboře jsme zažili vichřici, která v okolních vsích brala střechy, lámala stromy a zdevastovala náš tábor - kolem tábora zlomila a vyvrátila spousty stromů, sebrala vojenský stan u kuchyně. Propukla panika. A tento nejhorší zážitek se proměnil v nejlepší: stmelilo nás to, do druhého dne jsme vytvořili fakt soudržný tým, který za den zdevastovaný tábor znovu postavil."

Dovolí-li to povinnosti, dokážete ještě v dnešní době být nějakou dobu bez kontaktu s civilizací a elektřiny?

"Vyhledávám to. Takže kdykoliv to jde, ať už na několikadenní tůře pod stanem, nebo při jiné příležitosti."

Plnil jste čestné zkoušky? Jakou nejvyšší jste splnil (případně co obsahovala)?

"Na táboře plním bobříky, nikdy jsem se ale nepokusil souhrnně složit Tři orlí pera.  Předloni jsem se stal instruktorem vůdcovského kurzu, kde se snažím pomáhat ostatním skautským vůdcům."

Stal jste se někdy terčem posměšků nebo jiných útoků v souvislosti se skautingem?

"Já spíše později, ale nebylo to míněno nijak zle. Když jsme vyhráli volby v Suché Lozi a já se stal starostou po mnohem starším předchůdci, přivítala mě při příchodu do naší hospody hláška: „Ty jo, teď nám tu budou vládnout skauti!“ "

Co vám dal skauting do života? Využíváte i nějaké zkušenosti dnes v politice?

"Pokoru, schopnost „Být připraven“, manželku, neuvěřitelně krásné vztahy. A v politice se snažím neudělat skautům ostudu."

V čem by váš život mohl být jiný, kdybyste do skautu vůbec nenastoupil?

"Byl by určitě jiný, nepotkal bych možná svou ženu, spoustu dobrých přátel."

Je podle vás i dnes skauting pro děti užitečný? Proč by měli rodiče dát dítě do skautu?

"Určitě. Skauting učí spoléhat se na své dovednosti, snažit se sám zlepšovat, zároveň se ale umět spolehnout na druhé. Podporuje také zdravou soutěživost, spojenou ale s týmovým duchem. To je, myslím, hodně důležité."

Co vás ve skautingu nejvíce baví a naplňuje? 

"Nejvíce se mi na tom líbí pospolitost lidí různých věkových skupin, kteří jsou si rovni a kteří zároveň tvoří jeden tým."

Tipy na další rozhovory nám můžete zaslat pomocí formuláře níže. Předem děkujeme! 

 

Foto: Yan Renelt, MAFRA

 

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,2/5. Hodnotilo 438 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 10 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář