Obrazovka
Základem všeho bude samotná televize, která poslouží jako výborný prostředek při hraní tohoto "divadla". Nejprve se podíváme na postup, jak si televizi vyrobit, poté představím dvě metody, jak přístroj použít.
Na jednu televizi budeme potřebovat jednu krabici. Tu největší plochu stanovíme jako obrazovku. Vyřízneme tedy otvor přes většinu plochy. Materiálem (="filmem"), který budeme promítat, bude vlastně komiks na dlouhém papíru (nejlepší je slepit za sebe několik listů A4). Aby se mohl obsah pustit do televize, budeme potřebovat tedy otvory, kterými dlouhý papír poběží. Vezmeme si před sebe televizi s otvorem na obrazovku k sobě.
Na dvou protilehlých bocích vyřízneme asi centimetr široký otvor, který bude na téměř celou výšku strany vysoký. Podíváme-li se poté na výsledek, budeme mít obrazovku směrem k sobě a na dvou protilehlých stranách budou otvory pro papír. Je dobré otvor umístit kousek za obrazovku, tedy aby obraz běžel přímo za velkým otvorem a ne na druhé straně bedny.
Film
Nyní je na nás, jaké zvolíme využití pro televizi. První variantou je, že si připravíme nějaký komiks, který následně promítneme dětem.
Předem si trochu rozvrhneme děj a poté ho nakreslíme na několik snímků. Jeden snímek by měl být široký a vysoký na výšku i šířku obrazovky. Výsledné dílo poté můžeme srolovat tak, abychom poté začátek protáhli obrazovkou a poté posunovali dál celý papír, čímž se bude rulička rozmotávat (je dobré ji držet, papír by se mohl rozmotat celý předčasně).
Jako další možnost je, že děti rozdělíme na skupinky a každá dostane nějaké téma, na které vytvoří příběh na minimální počet snímků. K tomuto si stejně jako my připraví nějaké povídání, tedy hlas vypravěče, ale také můžeme interpretovat samotné postavičky na obrazovce.
Přidejte komentář