Vybíjená - vylepšení klasické "vracečky"

Dejte dětem míč a zavelte k vybíjené. Velká většina bude nadšená, přeci jen soupeření mezi sebou děti baví. Pro libovolný počet hráčů je ideální tzv. vracečka, kdy jedna hra může trvat opravdu dlouho. Je vhodné ji hrát venku na velkém prostranství. Vylepšováky najdete na konci článku.

Pro zahájení potřebujeme jen míč. Ten vyhodíme do vzduchu a po třech dopadech na zem se jej může kdokoliv chopit a začít vybíjet ostaní. Cílem jednotlivce je zůstat poslední ve hře, tedy mít na svém kontě vybité všechny ostatní. 

Koho míč trefí a je vybitý (za vybitého se nepovažuje ten, kdo letící míč chytí a udrží v rukou), odchází na kraj hracího území nebo na místo určené pro "mrtvoly" a čeká, jelikož má naději vrátit se zpět do hry. To se stane v případě, že hráč, který ho vybil, je sám vyřazen. V tu chvíli se do hry vací všichni, koho právě vybitý hráč poslal na místo mrtvol.

To je poměrně známé a jasné, že? Pojďme si ukázat nějakou vychytávku!

  1. Jako tomu je v jiné vybíjené, před možností střely musí dojít alespoň k jedné nahrávce. Tedy někdo zvedne míč ze země ale nemůže bít, musí někomu nahrát. Počet nahrávek můžeme určit dle libosti.
  2. Hra na 2 životy - po první trefě není vybitý hráč mimo hru, ale musí si dřepnout a dál hrát v dřepu, chodit tedy smí v "kačence". Až druhý zásah (člověka, který je v dřepu) znamená vybití a odebrání se mezi mrtvoly. 
  3. Postihujeme úspěšné vybíječe. Hra se tak dá ještě více protáhnout, pokud určíme, že ten kdo někoho vybije smí používat jen jednu ruku (nevýhoda při chytání míčů). Buďto jednu ruku zakážeme po první trefě a následně nikoliv, nebo můžeme jednu ruku hráči zakázat například pokud již vybije polovinu všech ostatních. Ruce se nesmí měnit, proto je důležité si rozmyslet, kterou nebude používat (například označit šátkem)

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,0/5. Hodnotilo 504 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 6 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář