Výlety po jižní Moravě #4: Podél Brněnské přehrady

Kategorie: Výlety

Pro tuto trasu nemusíme nikam z jihomoravské metropole daleko cestovat, postačí nám linkou číslo 1 dojet na Přístaviště a odtud vyrazíme. Zpáteční cestu vyřeší autobus, který jede několik minut jednou mimobrněnskou zónou, tedy cesta do centra je otázka tří zón.

Délka našeho výletu je něco málo přes osm kilometrů. Tedy v tom případě, že chceme na konci dojít až k hradu Veveří a ten popřípadě i navštívit. Pokud chceme pouze dojít na dohled hradu a ušetřit si několik stovek metrů, můžeme po přejití lávky u hradu zabočit na druhou stranu než je samotná kulturní památka a dojít na nedalekou zastávku autobusu.

Začátek našeho výletu je na zastávce "šaliny" (tramvaj) číslo 1. Odtud se vydáme k samotné přehradě po červené turistické značce. Ta rázem nabere směr a dále bude pokračovat po pravém břehu nádrže. Projdeme přes hráz a dále absolvujeme ještě několik metrů podél silnice, po které o víkendu projede řada aut. Turistická značka ale brzy zatočí na asfaltovou cestu, kde se již s autem téměř nepotkáme (pokud se nejedná o policii). 

Jelikož neustále budeme mít po levé ruce přehradu, mineme i několik zastávek parníku, který nádrž lemuje a umožňuje tak vyhlídkovou jízdu. Více jak polovinu délky trasy půjdeme lesem, tedy v teplém počasí oceníme stín, v zimě se zde poněkud skryjeme před sluncem. 

Pro milovníky "Geocachingu" za polovinou cesty potkáme přístřešek, ve kterém je možné v klidu posedět, odpočinout a také najít skrytou krabičku. 

Těsně před hradem a přejitím řeky Svratky je Junácká louka, kde si můžeme také odpočinout, tentokrát s pohledem na místní dominantu. Vydáme-li se k hradu, značka vede dále podél silnice, avšak dostatečně daleko od projíždějících aut a jiných dopravních prostředků. 

Celá trasa je k dispozici zde.

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,0/5. Hodnotilo 579 návštěvníků

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 10 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář