Závody stonožek

Závody stonožek mohou posloužit jako icebreaker nebo jako odreagovací aktivita. Určitě se u hry zabaví jak ta nejmenší dítka, tak i starší děti. Ve hře budou stonožky závodit např. v běhu o nejrychlejší čas.

Na přípravu nepotřebujeme nic speciálního. Podle typu, pro který se rozhodneme, nám poslouží různý počet met, nebo chcete-li – kuželů. Místo opravdových kuželů můžete použit vlastně cokoli, od lahví s vodou, po zmuchlané šátky.

Děti se samozřejmě rozdělí na týmy. Počet týmů je v podstatě libovolný, ale aby se dalo soutěžit, musí být samozřejmě minimálně dva. V každém týmu by měly být minimálně 3-4 děti. Čím více dětí v týmu je, tím jsou závody náročnější, ale zároveň zábavnější.

Děti v týmu se musí spojit ve stonožku. Podle toho, jak jsou děti malé, si vyberete typ spojení. Nejjednodušší je spojení držením za ramena nebo pas. Také se můžou držet pouze za ruce. Obtížnější spojení je pak to, kdy mají děti levou ruku prostrčenou mezi nohama dozadu a pravou rukou drží levou ruku toho před sebou. Na vás bude, zda po rozpojení stonožky bude následovat nějaká penalizace nebo bude stačit, když se seti zase spojí a mohou pokračovat dál.

Jednodušší varianta kuželů je cokoliv, co nemůže spadnout nebo se převrhnout. Použít můžeme šátek, batoh, létající talíř nebo klidně jen křídou namalovaný bod. Těžší varianta pro starší děti je pak například pet lahev s vodou nebo dokonce bez vody. Její převrhnutí pak může znamenat různé penalizace (vrácení na start, strhnutí bodů, přidání pár sekund)

Obíhání mety

Budeme potřebovat jeden kužel pro každý tým. Od startu odkrokujeme stejnou vzdálenost pro všechny týmy a umístíme kužel pro každý tým. Po starku má každá stonožka za úkol metu oběhnout a vrátit se zpět v co nejlepším čase.

Slalom

Opět potřebujeme kužely, tentokrát jich bude více. Stejný počet met rozmístíme na úsek stejný pro všechny skupiny. Cíl může mít na konci slalomu nebo opět na startu jako u obíhání. Pak už je na vás, zda necháte stonožku slalom přejít tam i zpět nebo po oběhnutí posledního kuželu může stonožka běžet zpět jen tak.

Branky

Kužely postavíme tak, aby tvořily několik branek, které stonožky musí proběhnout.  Pokud chceme vyhrocenější situaci, mohou běžet všechny stonožky zároveň stejnými brankami. Tak vznikne pravděpodobně velká rivalita.

 

Výše uvedené varianty lze hrát nezávisle na sobě a nebo je vystřídat všechny, čímž se dá vytvořit olympiáda. 

favorite_border Přidat do oblíbených

hodnocení

Průměrné hodnocení: 3,2/5. Hodnotilo 736 návštěvníků

Článek jste již hodnotil/a. Vaše hodnocení: 5/5

Michal Kuba

Michal Kuba

V červnu 2016 jsem založil projekt "Zabav-Děti". Jeho primárním cílem je nabízet inspiraci pro práci s dětmi. Je určený především rodičům, učitelům, vychovatelům a vedoucím kroužků. Více než 10 let působím jako vedoucí ve skautském oddíle v Brně.

Přidejte komentář