Délka: 8.3 km

Doprava:      

Zvětšit mapu

Délka našeho výletu je něco málo přes osm kilometrů. Tedy v tom případě, že chceme na konci dojít až k hradu Veveří a ten popřípadě i navštívit. Pokud chceme pouze dojít na dohled hradu a ušetřit si několik stovek metrů, můžeme po přejití lávky u hradu zabočit na druhou stranu než je samotná kulturní památka a dojít na nedalekou zastávku autobusu.

Začátek našeho výletu je na zastávce "šaliny" (tramvaj) číslo 1. Odtud se vydáme k samotné přehradě po červené turistické značce. Ta rázem nabere směr a dále bude pokračovat po pravém břehu nádrže. Projdeme přes hráz a dále absolvujeme ještě několik metrů podél silnice, po které o víkendu projede řada aut. Turistická značka ale brzy zatočí na asfaltovou cestu, kde se již s autem téměř nepotkáme (pokud se nejedná o policii). 

Jelikož neustále budeme mít po levé ruce přehradu, mineme i několik zastávek parníku, který nádrž lemuje a umožňuje tak vyhlídkovou jízdu. Více jak polovinu délky trasy půjdeme lesem, tedy v teplém počasí oceníme stín, v zimě se zde poněkud skryjeme před sluncem. 

Pro milovníky "Geocachingu" za polovinou cesty potkáme přístřešek, ve kterém je možné v klidu posedět, odpočinout a také najít skrytou krabičku. 

Těsně před hradem a přejitím řeky Svratky je Junácká louka, kde si můžeme také odpočinout, tentokrát s pohledem na místní dominantu. Vydáme-li se k hradu, značka vede dále podél silnice, avšak dostatečně daleko od projíždějících aut a jiných dopravních prostředků. 

Fotografie z výletu: