Výsledek hledání

Pěnové podložky pro děti - nutnost, nebo zbytečný výdaj?

Rozvoj pohybových schopností miminek během prvního roku jejich života probíhá s úžasnou rychlostí. Děti se učí sedět, chápat objekty, plazit, lézt a nakonec i chodit. S nabytím nových motorických dovedností u rodičů narůstá obava o bezpečnost svého potomka. Mnozí z nich proto zvažují pořízení vzdělávací pěnové podložky pro děti. Ale je to opravdu dobrý nápad?

Číst dále

Štafetový závod s nafukovacími balonky

Teambuildingová aktivita především na ven. Jedinou pomůcku, kterou si musíte na hru zajistit, je pytlík nafukovacích balónků. Potom už stačí najít přívětivé prostředí v přírodě anebo využít tělocvičnu či jinou prostornou místnost.

Číst dále

Kostky

Velmi jednoduchá a známá hra. Hráči proti sobě soutěží v tom, kdo dříve získá stanovený počet bodů. Ke hře vám stačí šest kostek, vhodný je kalíšek a hodí se také tužka a papír. Hrát můžete kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv!

Číst dále

Skutečný tower defense

Pro děti často známý typ hry zejména na počítači či mobilu - tower defense. Tato oblíbená strategická hra z virtuálního prostředí lze ale dobře převést do reality s její základní myšlenkou - obrana vlastní věže. Aktivita je dobře aplikovaná i například jako hříčka pro mnoho druhů sportovních tréninků!

Číst dále

Jak si vyrobit stírací los

Jak originálně skrýt vzkaz pro kamaráda či obdarovat někoho z blízkých? Chcete ukrýt tajnou zprávu, ať už na táboře či kdekoliv jinde? Na všechny tyto případy a mnohé další se výborně hodí stírací los. Poměrně jednoduchým způsobem to zvládne doma každý!

Číst dále

Větrání v místnosti pro lepší výsledky

Jestliže se pro práci, studium či třeba výuku zavřeme na dlouhé do místnosti, leckoho napadne, že si zde rychle vydýcháme vzduch, obzvlášť ve větší skupině. O kolik hůř se nám bude pracovat? A jak velký je v dnešní době podíl CO2 ve vzduchu?

Číst dále

Hádanky pro děti #12: ovocné vydání

Série hádanek pro děti se ve svém dvanáctém pokračování zaměří pouze na ovoce. Dokážete z přesmyček vyluštit skryté názvy plodů, či odhalit přebývající ovoce mezi ostatními? Správné odpovědi naleznete úplně na konci článku.

Číst dále

Pomozte svým dětem porozumět financím

Finanční gramotnost není jen o tom, jak spočítat drobné, které má dítěti vrátit pokladní. Je to klíčová dovednost, která formuje schopnost efektivně řídit své finance v každodenním životě. Ačkoliv je toto téma často považováno za doménu dospělých, význam včasného zasvěcení dětí je stále větší. Proč by měly děti rozumět financím a jaká je důležitost finanční gramotnosti v jejich životě?

Číst dále

Co je to za dárek?

Kdo by neměl rád rozbalování dárků? Tahle především vánoční aktivita ukáže, jak dobří jste rozbalovači a jaký máte cit, nebo spíš sluch?

Číst dále

Recept: Linecké cukroví

Kdo by neznal klasické vánoční cukroví - linecké. Kdo by ho nezbožňoval?! Tak právě na toto chutné těsto si můžete níže přečíst recept, jak si upéct toto lahodné linecké cukroví.

Číst dále

Recept: Vánoční perníčky

Receptů na vánoční perníčky je asi milion. Tento je ale vlastnoručně ověřen a ozkoušen za vás! Tyto perníčky nadchnou každého, kdo je ochutná. Provoňte celý byt jejich vůní při pečení a následně si na nich se všemi pochutnejte.

Číst dále

Je LEGO® pro dívky? Určitě!

Spousta lidí si spojuje kostky LEGO® pouze se zábavou a sadami pro chlapce. Takové uvažování je ale nesprávné. Tvůrci LEGO vytvořili také speciální sady přímo pro holčičky. Dá se s jistotou říci, že stavebnice zbožňují jak chlapci, tak i dívky bez ohledu na věk!

Číst dále

Šípkový keř

Jednoduchý podzimní námět na výtvarnou činnost pro různě staré děti. Zařadíme-li tuto činnost na program navíc v době, kdy ještě venku lze najít šípky na keři (nebo jich máme přebytek nasušený), bude výsledek tohoto díla ještě lepší!

Číst dále

Zahradničení v pytli: Naučte děti vypěstovat si vlastní brambory

Naše ratolesti se s bramborami spíš než na poli setkávají již jen na pultech supermarketů, ale vědí vaše děti odkud se tato oblíbená pochoutka bere? Naučte je si vypěstovat vlastní úrodu brambor, ze kterých si pak připravíte křupavé domácí hranolky nebo voňavé bramboráčky.

Číst dále

7 tipů, co dělat s dětmi ve volném čase v zimě

Zimní období bývá pro rodiče výzvou. Jak zaplnit volný čas svých dětí kreativními a zábavnými aktivitami? Nechte se inspirovat sněhem a zažijte rodinné dobrodružství. V tomto článku vám prozradíme 7 tipů na zimní radovánky, které nejen rozvíjí dětskou kreativitu, ale také posilují rodinné pouto.

Číst dále

Písmenkový had

Procvičte si slovní zásobu touto na přípravu nenáročnou hrou. Během ní se účastníci místy "zapotí", aby vymysleli správné slovo, které bude zapadat do tvaru hada.

Číst dále

Obuv do školy - Nejlepší návrhy pro chlapce a dívku

Nový školní rok už nám klepe na dveře a vy ještě nemáte nachystané přezůvky do školy pro vaše ratolesti? Nevadí! Na následujících řádcích si totiž povíme, podle jakých kritérií přezůvky vybírat, aby byly nejen trendy, ale také aby byly pohodlné. Kvalita a módní design musí jít spolu ruku v ruce. Proto čtete a pojďte se inspirovat s námi.

Číst dále

Otočné piškvorky

Piškvorky snad netřeba představovat, zná je téměř každý. Čtverečková mřížka jako hrací plánek, kde je potřeba vytvořit souvislou řadu pěti svých znaků. Jenže, co když je hrací plánek pohyblivý?!

Číst dále

Tipy na aktivity a hry: kreslení pro děti

Chcete s dětmi potrénovat kreslení nebo jim zpestřit určitou část dne pohodovou činností s pastelkami v ruce? Připravili jsme přehled několika různých her a aktivit, které by stálo za to vyzkoušet.

Číst dále

Procvičení trpělivosti a pečlivosti

Děti jsou často velmi rozdováděné a dělají věci zbrkle. Touto zábavnou hrou se děti uklidní a budou pečlivě uvažovat nad každým svým pohybem, aby měli šanci ve hře zvítězit.

Číst dále

Kontaktní čočky nebo brýle? Kontaktní čočky jsou i pro děti

Patří vaše dcera nebo syn mezi děti, které musí nosit dioptrické brýle, protože mají vadu zraku? Pak patříte mezi rodiče, kteří mají o nějakou tu starost navíc. Pro nás dospělé se může zdát, že pořídit dioptrické brýle je snadné, avšak ne každé dítě se s touto korekční pomůckou sžívá dobře. Některé děti se dokonce stydí a brýle nosit nechtějí. Dalším případem, kdy nejsou brýle zcela vhodné, jsou děti sportovci, kterým by dioptrické brýle mohly být na obtíž. V takových případech je vhodné zamyslet se nad možností nošení kontaktních čoček.

Číst dále

Nasajte olympijskou atmosféru na festivalu v Brně!

Během února se v čínském Pekingu konají zimní olympijské hry. Atmosféru tohoto sportovního svátku můžete částečně nasát na Olympijském festivalu, který se letos koná v Brně. Vyberte si den a přijďte i s dětmi vyzkoušet nejrůznější sporty, ve kterých nyní zápolí nejlepší sportovci planety.

Číst dále

Kam na dovolenou s dětmi k moři do Chorvatska?

Jestliže patříte k rodinám, které dávají přednost starobylým pevnostem před zábavními parky, vodopádům před nákupními centry a plážím před betonovou džunglí, pak je pro vás návštěva Chorvatska s dětmi tou pravou dovolenkovou destinací.

Číst dále

Hra s abecedou

Rychlá hra na postřeh a správnost. Formou nenáročné soutěže si děti mohou procvičit a aktivizovat slovní zásobu, dobře se tak dá potrénovat i například učivo probírané ve škole či jiné znalosti.

Číst dále

Jak připravit staršího sourozence na příchod miminka? Především citlivě a s ohledem na věk dítěte

Příchod dalšího člena rodiny většinou naprosto změní zaběhlou dynamiku rodiny. A zatímco maminky a tatínci si nový přírůstek užívají plnými doušky, pro starší děti jde o poněkud nezvyklou situaci, kterou ne vždy zvládají tak, jak se od nich očekává. Vlažný až negativní přístup jim ovšem nelze vyčítat. Na vině jsou většinou špatná příprava a přístup ze strany rodičů. Co můžete udělat pro to, aby se mezi dětmi vytvořil pozitivní vztah?

Číst dále

Jak vybrat dětskou autosedačku s ISOFIX?

Dětská autosedačka je základním vybavením, s jehož pořízením byste měli počítat ještě před narozením miminka. Protože si ho pravděpodobně budete odvážet z porodnice autem. Autosedačka pak provází vaše cestování s miminkem neustále (budete jezdit k lékaři ale i na výlety). Dětská sedačka je povinná ze zákona a zajišťuje bezpečí vašeho dítěte během jízdy. Pokud mu ovšem chcete dopřát to nejlepší, zaměřte se na sedačky s upevňovacím systémem ISOFIX. Jak vybrat dětskou autosedačku s ISOFIX?

Číst dále

Sněhule pro děti – Vyplatí se přidat do dětského šatníku?

Dětské sněhule by neměly chybět v žádném šatníku chlapce či dívky. Sněhule pro děti jsou vysoce funkční, ale také trendy boty, které zaručí vašim ratolestem tepelný komfort i v tom nejmrazivějším počasí. Na následujících řádcích si na dětské sněhule posvítíme pěkně zblízka. Proto čtěte a inspirujte se také!

Číst dále

Foto magnetky na lednici pro děti. Jak je vyrobit?

Tvoření s magnety je pro děti nejen zábava, ale i výborný způsob, jak rozvíjet jejich kreativitu a motorické dovednosti. Při práci s magnety a různými materiály se děti učí myslet logicky a rozvíjejí svou představivost. V článku popíšeme několik inspirativních nápadů na výrobu originálních magnetek, které můžete vytvořit doma společně s dětmi. Pojďme na to.

Číst dále

Dětský obchod JUKKI – to nejlepší řešení pro děti i rodiče

Není pochyb o tom, že každá maminka a tatínek chce pro své děti jenom to nejlepší. A právě pro všechny milující a starostlivé rodiče je tu dětský obchod JUKKI, který usnadňuje každodenní péči o dítě, ale nezapomíná ani na vás. Co přesně v pestrém sortimentu JUKKI najdete?

Číst dále

Jaký sport vybrat pro vaše dítě?

Asi se shodneme, že sport dětem jedině prospěje, obzvlášť v dnešní době počítačů a jiných technologií. A proto je důležité vypěstovat zdravý vztah k pohybu už v dětství, ze kterého vaše ratolest bude těžit i v dospělosti. Pravidelný pohyb totiž zvyšuje výkonnost i obranyschopnost celého organismu, a navíc se dítě naučí určité obratnosti, disciplíně a nebude mít tak veliké předpoklady k obezitě.

Číst dále

Kam vyrazit s dětmi výlet ve Moravskoslezském kraji

Severovýchod republiky nabízí plno možností, kam s dětmi vyrazit na výlet. V tomto balíčku 4 tipů si vybere téměř každý, ať už se bude jednat o výlet na zámek, rozhlednu, industriální oblast či muzeum. Už máte termín výletu do Moravskoslezského kraje?

Číst dále

Kam vyrazit s dětmi výlet ve středních Čechách

Rozlehlá oblast středních Čech vybízí k velké spoustě výletů. Vybrali jsme pro vás 4 zajímavá místa, která stojí za to navštívit. Máte-li s dětmi rádi medvědy, tak hned na 2 lokalitách je pravděpodobně zastihnete naživo!

Číst dále

Až na vrchol!

Akční pohybová hra na ven, rozproudí každého účastníka a posílí týmového ducha. Ve své podstatě se jedná o překážkovou dráhu, možno tématicky upravit do jakéhokoliv symbolického rámce.

Číst dále

Sysel si syslí

Žádná přehlídka jazykolamů, ale veselá pohybová hra ideálně na ven! Jednoduchý princip hry, kdy každý hraje sám za sebe a jako správný sysel chce mít největší zásoby.

Číst dále

Příměstské tábory - jak a kde vybírat

Klasický nebo příměstský tábor? Oba typy mají v letním programu dětí své místo. Na rozdíl od klasického pobytového dětského tábora mají ty příměstské řadu specifik – týká se to organizace tábora i nároků rodičů a dětí. Příměstský tábor je celodenní program pro děti v době, kdy jsou rodiče v práci a děti mají prázdniny - dítě se na celý den zabaví a večer je s rodiči a přespává doma.

Číst dále

Jaké jsou nejoblíbenější deskové hry pro děti?

Máte rádi deskové hry, hledáte zábavu pro své ratolesti, nebo chcete trávit více času s rodinou? Ať už máte důvod ke koupi deskové hry jakýkoliv, určitě se potýkáte s problémem, jakou hru vlastně vybrat. To závisí především na věku vašich dětí, ale i na tom, co vás baví. Pojďme si představit několik nejoblíbenějších deskových her, ze kterých si jistě vybere naprosto každý.

Číst dále

Solné krystalky

Víte, co je to sůl? Tuto chemickou látku všichni známe a máme ji doma, proto by stálo za to ji trochu více prozkoumat. A k tomu se skvěle hodí následující experiment. Kromě teorie, kde se sůl získává se také dozvíme, jak bude krystalizovat.

Číst dále

Stolní hry pro děti různého věku

Hledáte ideální dárek pro dítě? Krok správným směrem bude výběr deskové hry. V moderní verzi rozvíjejí nejen estetické cítění, smysl pro fair play, ale také strategické myšlení a různé kognitivní funkce – od rozlišování barev, počítání, mluvení až po plánování.

Číst dále

Fazolové brownies - recept

Ano vidíte správně! Opravdu se chystáte číst článek o dezertu z fazolí. Ale nebojte se, je výborný! A navíc se zdravými látkami z luštěnin. Ideální je pro obohacení jídelníčku luštěninami těm, kteří moc nestojí o čočku na kyselo nebo neholdují hrachové kaši.

Číst dále

Jak zařídit dětský pokoj, který s vaším dítětem poroste

Při zařizování dětského pokoje existuje několik faktorů, které je třeba zvážit. Zejména hledáte-li dlouhodobé řešení, které bude růst s vaším dítětem. V našem článku proto prozkoumáme několik tipů a strategií, jak zařídit dětský pokoj tak, aby byl stylový a praktický nejen teď, ale iv budoucnosti.

Číst dále

Čaroděj Modromír

Vydejte se s dětmi na dobrodružnou cestu s čarodějnickou školou. Zpestření pro několik následujících dnů a možnost vytáhnout děti na procházku do přírody! Herní novinka, která našla dostatečnou podporu v kampani na Hithitu v roce 2020.

Číst dále

Úniková hra

Zážitkové a dobrodružné únikové hry netřeba dlouze představovat. Za zmínku ale by mohla stát výuková metoda vycházející z tohoto principu. Originální zpestření pro žáky nejen při distanční výuce.

Číst dále

Snadné testování žáků online!

Rok 2020 a druhá vlna epidemie koronaviru přinesla nejen pro české školství novou situaci. Děti a učitelé se nevídají ve škole, ale při online hodinách. Během podzimu je ale pro učitele již nutné vědomosti žáků nějakým způsobem testovat a za něco je známkovat. Proto na začátku listopadu přišla na český internet platforma Písemky ONLINE!

Číst dále

Jak se vyznat v klimatu

Bohatě ilustrovaná encyklopedie pro školáky, aby se lépe vyznali v klimatu a celkově, jak to na Zemi chodí s ročními obdobími, proč je někde pořád zima, proč a jak vzniká skleníkový efekt a mnoho dalšího.

Číst dále

Štafetová rozcvička

Někdy může být náročné, vymyslet originální rozcvičku. Ať už jako ranní rozcvička na táboře, rozcvička v tělocviku nebo jakákoliv aktivita na rozehřátí či vyblbnutí, na všechny tyto případy dobře poslouží štafetová rozcvička!

Číst dále

Jak se chovat při požáru?

Oheň může být dobrý sluha, ale také zlý pán. Na to je dobré pamatovat a preventivně učit a vysvětlovat dětem, jak se v případě požáru zachovat a co dělat. Rozhodovat mohou vteřiny, proto není na škodu věnovat nějaký čas preventivní přípravě. Pomoci mohou pracovní listy vydané přímo ministerstvem vnitra, pod který spadá hasičský záchranný sbor.

Číst dále

Proč nemám jíst jen brambůrky?

Co je nezdravé jídlo? A jsou všechny hamburgery jen špatné? Tyto i další otázky ohledně stravování si jistě některé děti kladou. Odpověď jim možná pomůže najít tato kniha celá o jídle.

Číst dále

Zbav se jich!

Jednoduchá stolní hra na odreagování a současně také výzva pro každého soutěživého jedince! Jedině dobré hody kostkou mohou vést k rychlému vítězství!

Číst dále

Kvetoucí třešeň

Vyrobte si jarně rozkvetlou třešeň ze zbytků barevných papírů a zároveň odbourejte trochu stresu trháním a mačkáním.

Číst dále

Duhové pampelišky

Vytváříme v pohodlí domova pestrobarevné pampelišky. "Experti" na zašpinění se jistě zvolí jako nástroj vlastní prsty, pro ty čistotnější můžeme zvolit například korek, který bude suplovat prst.

Číst dále

Hádanky pro děti #11

Hádanky pro děti jsou často vyhledávaná aktivita na internetu. Aby taky ne, pro spoustu dětí jsou hádanky výzva, a tak jim je rodiče, učitelé a další rádi připravují a nechávají je hádat. Jak si poradí s touto již jedenáctou sérií? Tentokrát budeme hledat odpovědi v básničkách.

Číst dále

Vidličkové tulipány

Kreativní tvoření s dětmi, které můžeme bez problému realizovat i doma. Ještě než na jaře vykvetou tulipány, můžeme si výzdobu pomocí těchto rostlin připravit v pohodlí domova.

Číst dále

Rozkvetlý strom

Zima (alespoň ta kalendářní) je pryč a příroda se probouzí. S dětmi si tak můžeme vytvořit tématickou výzdobu v podobě rozkvetlého stromu. Zábavné tvoření může začít!

Číst dále

Skrývačky - ovoce

Pojďme s dětmi potrénovat jejich bystrost se skrývačkami! Dokáží najít v každé níže uvedené větě název ovoce? V příloze si můžete stáhnout řešení, ve které větě se nacházelo jaké ovoce.

Číst dále

Zvuková kimovka

Denně slyšíme nespočet zvuků. Mnoho jich umíme i díky zraku přiřadit nějaké věci, která je "vydává". Podaří se vám to ale i v případě, že nic neuvidíte a budete se spoléhat pouze na sluch? Vyzkoušejte tuto zajímavou alternativu známé Kimovy hry.

Číst dále

Malujeme keř z tuše uprostřed krajiny

Během hodin výtvarné výchovy či libovolné jiné kreativní chvilky můžeme s dětmi vytvořit úchvatné krajiny a v nich zasazené keře z tuše. Tvar keřů budeme tvořit foukáním do tuše.

Číst dále

Větrné podmínky

Snadná aktivita, jak děti rozhýbat, procvičit s nimi světové strany, orientaci a také je zabavit. Nejsou potřeba žádné pomůcky, můžete začít hned teď!

Číst dále

Posilování mentální kondice

Počátkem roku 2020 přišla na světlo světa druhá sbírka k procvičování mentální kondice. Přináší dalších 365 úkolů na procvičení mozkových závitů!

Číst dále

Mediální gramotnost a kritické myšlení

V dnešním světě, kde přístup k internetu a informacím je na dosah palce, je důležité se také umět orientovat. Mluvíme nyní o informacích, které na nás jdou z nejrůznějších médií. Výzkumy ukazují, že nejen děti, ale také dospělí mají často problém správně rozlišit pravdivé a manipulativní zprávy.

Číst dále

České pohádky o Vánocích 2019

Vánoční svátky jsou ideální čas na pohodu, klid, čas strávený s rodinou a přáteli. Některé chvilky mohou vyplnit i pohádky, kterých v televizi o Vánocích běží obrovská spousta. Kdy si nenechat ujít Tři oříšky pro popelku, Princeznu ze mlejna nebo třeba Jak vytrhnout velrybě stoličku?

Číst dále

Inkoust - slovní hra

Slovní hra vhodná k použití na cestách - vlakem, autobusem, pěšky. Vzdálený příbuzný této aktivity může být slovní fotbal, zde ale budou platit trochu jiné principy.

Číst dále

O zlaté rybce

Přečtěte si s dětmi krátkou pohádku o zlaté rybce. Jak to dopadne, když je někdo až moc chamtivý? Každý přece ví, že kdo chce moc, nemá nakonec nic. Pohádka je převzata z webu Pohádkozem.cz se souhlasem autora.

Číst dále

Stavitelé

Jednoduchá hra pro týmovou spolupráci, koordinaci a trochu prostorové myšlení. Soutěž týmů stavitelů a architektů, kteří chtějí vybudovat nejlepší stavby!

Číst dále

Vánoční trh - slovní hra

Jednoduchá slovní hra, kterou si zahrajete téměř kdekoliv při libovolné příležitosti. Před Vánoci jsou běžné nákupy nejrůznějších předmětů. Které na tomto trhu půjdou pořídit?

Číst dále

Koňské dostihy

Nenáročnou simulaci koňských dostihů můžeme využít například jako rozcvičku nebo na prosté vyblbnutí. Celý dostih si mohou řídit i děti!

Číst dále

Sběrač dárečků

Jak ví každé dítě, dárečky pod strom nosí Ježíšek. Jenže jak je všechny získá, aby měl co roznášet? Od toho má takové pomocníky, jejichž roli si v této pohybovce děti vyzkouší.

Číst dále

Vánoční malování

Při pobytu v teple během zimních měsíců můžete dětem představit jednoduchou malovací aktivitu pro skupiny. Malování a hádání spojené dohromady vytvoří tuto pohodovou hru!

Číst dále

Blázni

Pohybově nenáročná a zároveň velmi zábavná hra. Kolektiv představuje skupinu bláznů trpící nějakou poruchou, kterou se snaží lékař diagnostikovat. Hru můžete znát také z divadelního (televizního) provedení pořadu Partička.

Číst dále

Domácí Raffaello kuličky

Spousta lidí jistě zná lahodné Raffaello a ráda si jej kupuje. Víte ale, že si tuto drobnou kulatou pochoutku můžete připravit velmi snadno doma? Navíc se jedná o nepečené cukroví! Samozřejmě můžeme do tvoření zapojit i děti, které jistě bude bavit šoulání kuliček rukama.

Číst dále

Šupiny pro kapra

K Vánocům a hlavně Štědrému dni patří kapr. Jakožto ryba má i tento tvor šupiny. Kdo z hráčů zvládne kapra "ošupinovat" tak, že bude právě ten jeho nejcennější?

Číst dále

Vánoční hádanky

Adventní čas si mnozí zpříjemňují a zpestřují různě. Vyzkoušejte spolu s dětmi tuto sérii obsahující vánoční hádanky. Některé zajisté uhádnete hned, s jinými si možná budete trochu lámat hlavu. Řešení najdete jako vždy na konci článku.

Číst dále

Dračí Vánoce

Před Vánoci je jednou s běžným činností také pečení cukroví. V tomto duchu se také nese jedna z prohlížečových her České televize, která je dostupná na webu Déčka. Poradí si děti s jednotlivými tvary vykrajovátek a vyskládají je správně na rozválené těsto, aby zůstalo minimum odpadu?

Číst dále

Mikulášské básničky a říkadla

Každý rok připadá na 6. prosinec svátek Mikuláše, tradičně již den předem obchází Mikuláš a jeho společníci děti doma, ve škole, v kroužcích a tak dále. Připravili jsme několik básniček a říkadel pro děti, kterými mohou ohromit Mikuláše.

Číst dále

Dekorační vánoční stromek

Nezbytnou součástí Vánoc je zajisté živý vánoční stromeček, ozdobený, nasvícený a pod kterým se objeví dárečky. Proč si ale nepřipravit další menší dekorační stromečky, abychom měli tento vánoční symbol ještě více na očích?

Číst dále

Jak si připravit řeč Mikuláše

Každoročně 5. prosince vyráží Mikuláš, čert a anděl k dětem na návštěvu domů, do škol, do kroužků,... Zejména na menší děti může mít proslov Mikuláše opravdu velký vliv, proto je dobré si jej alespoň trochu připravit předem. Jak na to?

Číst dále

Adventní kalendář 2019

Období čtyř neděl před vánočními svátky v roce 2019 budou na webu zabav-deti.cz velmi živé! Od 1. do 24. prosince budeme každý den na Facebookové stránce Zabav děti společně otevírat jedno virtuální okýnko adventního kalendáře. Čeká vás mnoho inspirativního obsahu především na vánoční tématiku, soutěže a zkrátka nabitý advent!

Číst dále

Štafetová pantomima

Samotný název už docela napovídá, oč se bude jednat. Tuto velmi zábavnou hru lze hrát nezávisle na prostředí, určena je pro libovolně velké skupiny dětí. Pantomima ve štafetě nezklame!

Číst dále

Vytváříme neobyčejná zvířátka

V přírodě, v zoo nebo třeba doma můžeme potkat nejrůznější zvířata. I v dnešní době vědci stále objevují nové druhy - ať už mořské, či v džunglích. I my se nyní staneme takovými vědci, kteří nejen vytvoří, ale také představí nový druh živočicha!

Číst dále

Výroba zasněžené šišky

Decentní a poměrně snadno vyrobitelná zimní či Vánoční dekorace domů, do třídy, do klubovny, zkrátka kamkoliv dovnitř. Připravte si pár pomůcek, trochu času a jdeme na to! Jak si takovou zasněženou šišku lehce vyrobit prozradí následující řádky.

Číst dále

Kam vyrazit s dětmi na Vysočině

Tipy nejen na krátké výlety, třeba během víkendu nebo volného dne. Na Vysočinu to je z každého koutu České republiky "kousek", podívejte se tedy, na jaká místa se s dětmi vypravit a na co se těšit!

Číst dále

České jazykolamy #4

Procvičujte artikulaci a výslovnost svou a nebo dětí například těmito jazykolamy a jinými zapeklitými větami. Čtvrtá série jazykolamů je tu!

Číst dále

Divoká partie

Kombinace šachovnicového pole a hracích karet skýtá velmi zajímavou stolní hru, při které se dobře procvičí taktika i strategické uvažování.

Číst dále

České jazykolamy #3

Třetí série českých jazykolamů je tu a najdete ji jen malý kousek pod těmito úvodními řádky! Procvičujte artikulaci a výslovnost svou a nebo dětí například těmito jazykolamy a jinými zapeklitými větami.

Číst dále

Metoda Akvárium (Goldfish bowl)

Náročnější metoda skupinové práce, která kombinuje schopnost diskutovat na zadané téma se schopností pozorovat a zaznamenávat si informace, z nichž se na závěr vytvoří souhrn.

Číst dále

Bombardér

Bombardér je jednoduchá hra vhodná hlavně na ven - hřiště, trávníky či betonové plochy. S několika kuličkami si dobře vystačíte na fyzicky nenáročnou hru, ale za to napínavou a zábavnou. Pojďme na to!

Číst dále

Zábavné hry pro dva i více hráčů

Spousta užitečných nápadů na hry pro děti i dospělé, které lze hrát nezávisle na prostředí. Pro většinu her stačí mít kamínky, mince, uzávěry lahví, kuličky či telefonní karty. S každým jedním typem pomůcek si vystačíte na řadu aktivit!

Číst dále

Jak si vyrobit papírového draka?

Výroba papírového draka je středně obtížná, díky tomuto návodu to ale jistě s dětmi hravě zvládnete! Nehledejte v tom složitosti, samotný proces je zábava. Náklady na materiál nejsou velké, výsledek a radost dětí je zaručená!

Číst dále

4 hladiny hluku

Nastavte dětem jasně a zřetelně pravidla, jak se správně chovat v daných situacích. Ideální použití hlavně ve škole, své využití tato pomůcka najde jistě i mimo školní učebny.

Číst dále

Karetní hra Alager

Tato karetní hra je původem z Francie, k jejímu hraní postačí balíček klasických karet. Nejvyšší součet hodnot karet na ruce zaručuje hráči výhru v daném kole, naopak nejnižšímu součtu trestný bod.

Číst dále

Vesmírné luštění a doplňování

Soubor pracovních listů koncipovaných především pro žáky 2. a 3. tříd, zabaví se s ním ale jistě všechny děti z prvního stupně ZŠ. Hravou formou se děti seznámí s planetami a dalšími objekty nejen Sluneční soustavy. Článek obsahuje také ukázku, co vše v tomto pracovním sešitu najdete!

Číst dále

Šestý smysl

Jak dobře se dokáží všichni členové skupiny vcítit do ostatních a odhadnout, která věc jim vyvstane první na mysli? Děti se v kolektivu mohou ještě více poznat, také se dá těžit z již získaných informací o každém jednotlivci. Kdo bude úspěšný?

Číst dále

Trojkroká štafeta

Závodní štafetová hra, při níž soupeřící týmy chtějí zdolat smrtelně nebezpečný úsek přes lávu co nejrychleji. Omezení jsou ale na možnost pohybu, každý jednotlivec se dostane do bezpečí jen velmi pomalu.

Číst dále

Žralok útočí

Pohybová a částečně i kooperativní hra v rámci skupiny. Závodit na širém moři je jistě zážitek, ale co se může skrývat pod hladinou vody? Který tým bude nejúspěšnější a zároveň nejopatrnější?

Číst dále

Papírová bitva

Zejména malí kluci si často hrají na vojáky a různé bitvy. Tak tato hra je jen z poloviny tento případ. Procvičit si logické a strategické uvažování nebylo jednodušší. Zápasit proti sobě mohou různě staří hráči, jde většinově o hru náhody.

Číst dále

Dopravní zácpa

Budovat ve skupině dětí schopnost spolupráce a řešení problému je důležité. Nejen že dochází ke vzájemné komunikaci, účastníci také zjistí, že většinou platí "víc hlav - víc ví".

Číst dále

Loutkové divadlo Marionetino

Vzdělávání našich nejmenších je často komentované téma. Vžít se do role přísného rodiče nebo raději vyzkoušet zábavnou formu vzdělávání? My máme jasno! Škola hrou je zábavná a nenásilná forma vzdělávání dětí již od předškolního věku. A co takhle si u vzdělávání hrát a naučit se ty nejznámější pohádky podle scénáře, nebo nechat ty nejmenší si vlastní pohádku vymyslet?

Číst dále

České jazykolamy #2

Artikulaci a výslovnost můžeme procvičovat například jazykolamy nebo jinými krátkými větami. Čeština je na toto přímo skvělá, nabízí spoustu možných jazykolamů. Druhá série českých jazykolamů v následujícím textu!

Číst dále

Kam vyrazit s dětmi v Jihomoravském kraji, když prší

Znáte to - venku prší, počasí se nehodlá umoudřit a venku se nedá prakticky provádět žádná činnost. Naštěstí ale existuje řada věcí, co lze dělat i za deště a kde s dětmi nezmokneme! Pár tipů, co dělat při dešti, v Jihomoravském kraji.

Číst dále

Zloděj přichází!

Pohybově nenáročná hra, při které hráči využijí hlavně lsti a také dobrého sluchu. Tiché našlapování, plížení se, nebo třeba tiché dlouhé kroky? I tyto taktiky mohou vést k úspěchu.

Číst dále

Chcete zabavit dítě? Nespoléhejte jen na kroužky, něco nechte i na něm!

Zářijová nabídka kroužků bývá více než pestrá. Odevšad se na nás rodiče valí nepřeberné množství online nebo papírových letáčků s nabídkou nejrůznějších zájmových kroužků. Počínaje sportovními kluby, přes umělecké školy, až po domy dětí a mládeže nebo kroužky organizované přímo pro školy a školky. Kroužky pojmenují neodolatelným názvem a nalákají děti i rodiče na ty nejlepší aktivity, které je budou nejvíce rozvíjet. Je užitečné nechat rozvíjet kteroukoliv stránku našich potomků, o tom není pochyb. Jenže, jak vybrat, aby to bylo pro nás i potomka správné?

Číst dále

Strážce kbelíku

Jednoduchá aktivita na vyplnění volného času, odreagování nebo také rozhýbání! Takto všelijak můžete hru Strážce kbelíku zařadit do programu, ideálně venku, uvnitř by hra neměla takový spád.

Číst dále

Chytrý bzučák

Perfektní aktivita k procvičení počítání, násobilky, nebo jako prostředek ke zvýšení postřehu dětí! Bzučák je chytrý, protože se umí ozvat na daný násobek, nebo také násobky!

Číst dále

Buldok

Akční a fyzicky náročnější aktivita, kterou ocení patrně hlavně chlapci. Jak se hráči popasují s postupně rostoucí smečkou buldoků, bránící své území?

Číst dále

Abeceda v tašce

Kolik má abeceda písmen? Co třeba Č, Ř, Š? Možná i takové otázky zazní před aktivitou Abeceda v tašce. Bohatě se stačí zaměřit na "mezinárodní" abecedu - tedy tu, co má 26 znaků a neobsahuje znaky s háčky, čárkami a jiné diakritická znaménka.

Číst dále

Budulínek a Kulihrášek

Dvojitá kniha, obsahující dvě známé lidové pohádky. Pevné desky a povedené ilustrace dodávají celému příběhu správnou šťávu! Výborné pro menší čtenáře, neobsahuje velké množství textu.

Číst dále

Metoda Pětilístek

Výuková metoda, při níž budou děti na zadané téma vymýšlet pětiřádkovou "básničku". Při této metodě se budou snažit utřídit si a začlenit již známé poznatky.

Číst dále

Síť přátelství

Přátelství je silná věc. Propojíme-li celý kolektiv pomocí provázku a vytvoříme mezi nimi síť, bude vidět její pevnost. Stejně tak se dá hra aplikovat u nové skupiny jako seznamovací aktivita! Možností je více.

Číst dále

Tip na výlet: Vodní hrad Švihov

Okres Klatovy nabízí k návštěvě kromě mnoha jiného také vodní hrad Švihov. Stavba je dostupná přímo z vesnice, vstupní branou projdete bez jakéhokoliv vstupného.

Číst dále

Jaká existují ocenění pro děti? Potěšte je medailí, diplomem i trofejí!

Vidět své dítě šťastné, s jiskřičkami v očích a úsměvem od ucha k uchu? To je ta největší odměna pro každého milujícího rodiče! Děti jsou těmi nejupřímnějšími tvorečky na celém světě. Ať už projevují jakoukoli emoci od radosti, zlosti nebo smutku, vždy je projevují od srdíčka a nikdy si na nic nehrají. A jak je známo, děti se rády cítí důležitě a výjimečně. I vy jim můžete ukázat, jak šikovné, nadané a výjimečné jsou!

Číst dále

Tip na výlet: Hrad Velhartice

Při cestě po Šumavě můžeme narazit například na státní hrad Velhartice. Najdete zde kromě samotné stavby také místní restauraci, výstavu či několik venkovních atrakcí.

Číst dále

4 nápady jak zabavit děti, ke kterým potřebujete jen tužku a papír

Rodiče to velmi dobře znají, nastane situace, kdy potřebujete děti rychle zabavit, žádná hračka po ruce, ale nechat je hrát si s tabletem nebo telefonem se Vám nechce. Co teď? Právě pro Vás jsme připravili tento článek s nápady jak zaměstnat malé dobrodruhy - ke kterým budete potřebovat jen tužku, papír a trošku fantazie.

Číst dále

Tip na výlet: Adršpašské skály

Broumovský výběžek přímo na hranicích s Polskem nabízí skvělou příležitost k aktivní dovolené. Vydejte se do největšího skalního města střední Evropy!

Číst dále

Tip na výlet: Pevnost Josefov

Barokní pevnost na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe, o kterou se ale nikdy nebojovalo a nebyla ani obléhána. Úžasný zážitek nejen při procházení tajuplných podzemních prostor. Celá pevnost byla postavena v rekordním čase!

Číst dále

Zážitková pedagogika

Teorie holistické východy (v přírodě a volném čase) - tak zní podtitul této knihy. V ní je teoreticky zpracován obor zaměřující se na osobnostní a týmový rozvoj.

Číst dále

Tip na výlet: Červená Lhota

Malebný červený zámeček Červená Lhota stojící uprostřed rybníku v jižních Čechách by vám jistě neměla uniknout, chystáte-li se na výlet do těchto končin. Mimo zimní měsíce se jistě dostanete i na prohlídku dovnitř a neskončíte pouze před zámkem - i tak je to pozoruhodná stavba a podívat se na ni můžete kdykoliv.

Číst dále

PELICAN: Z pohádky do pohádky v cizích jazycích

Audio pohádky jsou vynikající pomůckou pro všechny rodiče – ať už před nočním uspáváním dětí, přes den v rámci zábavy, nebo třeba při studiu jazyků a seznamování ratolestí s jinými kulturami. A to vlastně platí nejen pro děti!

Číst dále

Lano-golf

Snadno aplikovatelný golf, ať jste téměř kdekoliv! Jamku vytyčíte naprosto kdekoliv a soutěžící se mohou začít snažit dostat k cíli na co nejmenší počet pokusů a tím tak vyhrát. Jednoduchá hra, kterou můžete hrát jak pár minut, tak i delší dobu.

Číst dále

Klokanův ocas

Zábavná pohybová hra vhodná jak na ven, tak také pro příležitosti dovnitř. Klokanův dlouhý ocas může být nevýhoda, což děti samy nejspíše poznají v průběhu této akční hry.

Číst dále

Na lovce a zajíce

Lovci vyráží na louky, pole či do lesů, kde se snaží ulovit zajíce. V této pohybové hře na ven se část dětí stane lovenými zajíci, kteří si jsou ale vědomi své hbitosti a jsou tak patřičně drzí. Kromě spolupráce si krátce děti užijí i oblíbené vybíjené.

Číst dále

Metoda I.N.S.E.R.T.

Výuková metoda, díky které se žáci trochu netradiční cestou seznámí s novými informacemi a sami si jej více "osahají". Lze využít u mnoha předmětů.

Číst dále

Sazínkové a Mračná země

Fantazijní kniha o skřítcích sazíncích, kteří pečují o semínka všech rostlin. Jenže co když se v přírodě cosi zvrtne a přestane pršet? To si potom ani skřítci neví rady, jak nechat semínka klíčit a růst...

Číst dále

Metoda Sněhové koule (Snowballing)

Zajímavá metoda, jak žáky či studenty naučit nové vědomosti, které si vzájemně předávají a takto své poznatky na sebe nabalují - proto sněhová koule. Vhodné rovněž k procvičování učiva a jiných znalostí.

Číst dále

Nájemníci stromů - lesní ekosystém

V lesích žije kromě savců a ptáků také nespočet malých tvorů - hmyzu. Tato hra s podtextem ekosystému lesa, potravního řetězce v lese a samotné rovnováhy, přibližuje život zvířata rostlin. Co všechno za drobné brouky a hmyz žije v lese?

Číst dále

Připravovaný dokument V síti

V květnu 2019 se na internetu objevil trailer na chystaný celovečerní dokument V síti, který upozorňuje na vzrůstající počet zneužitých dětí na českém internetu! Snímek by měl vyjít na podzim 2019, ale už nyní je okolo něj velký zájem.

Číst dále

Seznamovací safari

Není nic lepšího, než s novou skupinou dětí vyrazit do safari, kde se všichni lépe poznají! Pohybová a zároveň seznamovací hra je ideální na ven, kde se každý může dostatečně vyběhat a uvolnit případnou nervozitu.

Číst dále

Udělejte tohle! Udělejte tamto!

Rychlá a zábavná aktivita na rozpohybování všech dětí ve třídě či skupině. Variace na hru "Kuba řekl", ale lehce obměněná. Kdo bude nejúspěšnější soutěžící?

Číst dále

Řecké ostrůvky

Kdo by nechtěl vlastnit ostrůvek? Můžete si tam dělat co chcete, postavit cokoliv, zkrátka o všem rozhodovat. Tato lehce soutěžní hra nabízí celou řadu ostrůvků, jejichž majiteli se mohou hráči stát! Pravidla nejsou nijak zapeklitá.

Číst dále

Molekuly kmitají..

Jednoduchá pohybová hra, kterou můžete hrát uvnitř, stejně tak i venku. Rozhýbejte libovolně velkou skupinu dětí. Důležitá pro hru je heterogennost účastníků.

Číst dále

6 neotřelých velikonočních her

Kromě spousty velikonočních tradic se můžeme s dětmi zabavit i tématickými hrami. Většinou najdeme v hlavní roli vejce - největší zábavu přináší zpravidla hry se syrovým vejcem, zde je ale vhodné zvolit venkovní prostředí. Pojďme se společně podívat na několik nenáročných her vhodných na Velikonoce!

Číst dále

Jak si uplést velikonoční pomlázku? [VIDEO]

K Velikonocům bezpochyby patří kromě barvených vajec a dalších tradic také pomlázka či mrskačka. Pokud si ji chlapec vlastnoručně uplete, bude z ní mít větší radost než z kupované. Není to složité, zvládnou to i děti!

Číst dále

Hajný v lese

Pohybová hra s jednoduchými základními pravidly. Hajný, který střeží svůj les před zvěří, která jeho území poškozuje.

Číst dále

Závody s balonky

Snadná hra, v níž může vyhrát opravdu kdokoliv. Částečně odpočinková hra a zábava na odreagování pro libovolně velkou skupinu. Zahrajte si Závody s balonky buď jen chvíli, nebo s určitou nadstavbou vyplňte větší časový úsek!

Číst dále

Věruška a draci | Skutečné záhady - 4. díl

Co můžete očekávat při obyčejném pouštění draků, když v okolí žije saň? Úplně všechno! Adámkova i Magdalénčina ostražitost je ukolébaná zdánlivým klidem, který se v jediném okamžiku změní v divoké letecké dobrodružství završené ohnivým vystoupením.

Číst dále

Hibernující netopýři

Většina živočichů řeší každý rok stejný problém - jak se nejlépe připravit na zimu? To se týká také netopýrů, do kterých se v této hře děti převtělí a budou se snažit najít nejlepší zimoviště a nasbírat si dostatek zásob. Pohybová hra simulující zimování netopýrů.

Číst dále

Zaminované bludiště

Napínavá a na paměť náročnější hra do libovolného prostředí! Bludiště plné min si můžete zahrát uvnitř, ale také venku. Hra je určena především pro jednotlivce, každý je tak zodpovědný za svůj herní úkon a v případě chyby se může zlobit jen sám na sebe.

Číst dále

Ve škole žijí bludičky | Skutečné záhady - 3. díl

Ano, děti sice na školní zahradě objevily  bludičky. A ano, jejich setkání samozřejmě zařídil Pidišpín. Jenže se ukázalo, že to největší nebezpečí, kterému jsou Adámek s Magdalénkou učeni čelit, aby zachránili sebe, paní ředitelku a nakonec i zlomyslného Pidišpína, nepředstavují bludičky, nýbrž tvor obývající zahrady běžně.

Číst dále

Hvězda a bodyguard

Na přípravu nenáročná aktivita do kruhu, která zaujme! Ukáže se jako lepší spolupráce dvojice nebo většího kolektivu? Vybíjení pěnovým míčkem nikoho nezraní, v tomto ohledu bezpečnosti se není čeho bát.

Číst dále

Ve škole žije saň | Skutečné záhady - 2. díl

Je dobrým zvykem držet se od sklepa dál. Zvlášť ve starých velkých budovách. A naprosto samozřejmě ve starých velkých budovách, kde žijí skřítci. Jenže Adámek s Magdalénkou pro záchranu vlastní reputace, a také úkolu, museli podstoupit veliké nebezpečí a do sklepa se vydat. A setkali se tam s nečekaně příšerným domácím mazlíčkem neplechy Pidišpína.

Číst dále

Včelky barvonosné

Formou pohybové hry s jednoduchými pravidly se děti vžijí do kůže včel, které sbírají pyl a z něj produkují med. Naše "včelky" ale budou sbírat barvičky a snažit se získat co nejvíce bodů.

Číst dále

Skrývačky - křestní jména

Pojďme s dětmi potrénovat jejich bystrost se skrývačkami! Dokáží najít v každé níže uvedené větě křestní jméno? V příloze si můžete stáhnout řešení, ve které větě se nacházelo jaké jméno.

Číst dále

100 zábavných pohybových her

Malá a kompaktní knížka nabitá nápady na pohybové hry! Rozhýbejte díky hrám děti téměř kdekoliv - na oslavě, na táboře nebo jen tak při volné chvíli. Celá stovka veselých a akcí nabitých her uvnitř této sbírky.

Číst dále

Ve škole žijí skřítci | Skutečné záhady - 1. díl

Každé dítě občas ve škole něco ztratí, zapomene nebo založí. A pravidelně se stává, že ztracenou věc už nikdy nenajde. Všichni jsme něco takového zažili a považujeme to za naprosto běžnou záležitost. Co když ale všechny ty ztracené věci nemizí „jen tak“? Co když zjistíte, že ve všem má prsty nenechavý skřítek a vaše škola ukrývá překvapivá tajemství?

Číst dále

Momentky s kodakem

Zachytit na fotce zajímavou momentku se nepodaří každý den. Dobrá póza na fotku (chcete-li momentku) se dá ale také naaranžovat. Cílem této aktivity nebude udělat co nejlepší fotografii, ale ve spolupráci s jedním nebo více účastníky vytvořit co nejzajímavější útvar, který by jinak šel zachytit jako momentka.

Číst dále

Doplňovačky

Jak dobře máme vyvinutou slovní zásobu či schopnost dosazovat vynechaná písmena do vět tak, aby dávaly smysl? Někomu to jde hned, jiný si musí doplňovačku několikrát přečíst. Popasujte se s dětmi s následujícími úkoly, zvládnete bez nápovědy všechny?

Číst dále

Skrývačky - živočichové

Pojďme s dětmi potrénovat jejich bystrost se skrývačkami! Dokáží najít v každé níže uvedené větě nějakého živočicha? V příloze si můžete stáhnout řešení, ve které větě se nacházelo jaké zvíře.

Číst dále

Cvičení mentální kondice

Nezanedbávejte mentální kondici svou, ani dětí. Kromě tělesných rozcviček můžete rozcvičit i mozek. Sbírka obsahuje 365 úkolů, můžete tak luštit celý rok a držet se v kondici! Kdo rád luští či pracuje na své mentální kondici, hraje si s písmeny a slovy jistě rád uvítá tuto knihu.

Číst dále

Sběrači kakaových bobů

Zdánlivě klasická hra, při které děti za co největší nasbíraný počet lístečků dostanou nejvíce bodů, poukazuje také na globální a rozvojovou problematiku. Čokoláda z kakaových bobů je oblíbená pochoutka téměř všech lidí. Znají ale děti, z čeho se vyrábí a kdo se v jakých podmínkách na výrobě podílí?

Číst dále

Hromadný odpočet - komunikační aktivita

Počítat do co nejvyššího čísla je jednoduché, že? Zdánlivě primitivní úkol se může vyvinout v záludný oříšek, na který budou členové kolektivu potřebovat určitý čas, než se s ním vypořádají.

Číst dále

S penězi si poradím - pracovní sešit

Povedený pracovní sešit, který je určený zejména pro žáky 1. stupně ZŠ dobře poslouží k procvičení finanční gramotnosti a pojmů jako třeba příjmy, výdaje, rozpočet, peníze a mnohé další. Celým sešitem provází malý chlapec z klasické čtyřčlenné rodiny a popisuje různé situace ze života. Děti si vyluští a doplní různé úkoly a dojdou tak vždy k nějakým finančním pojmům, radám či poučkám. Na konci článku si můžete stáhnout dvě ukázkové stránky přímo k vytištění a pro práci s dětmi!

Číst dále

Skřítci dobra

Krátká, zábavná a napínavá hra, kterou si užije opravdu každý. Je pro mladší i starší. Interaktivní hra se světlem svíčky. Každý chce zůstat skřítkem dobra.

Číst dále

Vyšší nebo nižší

Ne všechny věci se dají v životě naučit, někdy je potřeba i trocha štěstí. A hlavně o štěstí bude tato hra, která se velmi podobá klasické kámen-nůžky-papír. Kdo získá více bodů?

Číst dále

Expozice Fauna Moravy

Stáhněte si pracovní list v příloze a vychutnejte si celou expozici naplno! Výstava může potěšit tím, že to není jen jedna místnost, ale že je expozice ve třech poschodích a je hodně obsáhlá. Můžeme se dozvědět nové informace a prohlédnout si zblízka živočichy, které jsme doposud třeba ani neznali, i když žijí na území České republiky.

Číst dále

Psaná tichá pošta

S českým jazykem se dají dělat opravdu úchvatná kouzla. Spousta synonym a tvarů slov, se kterými se dá totéž říct miliónem různých způsobů, záleží na slovní zásobě každého z nás. A právě slovní zásobu děti touto hrou potrénují nejvíce.

Číst dále

Skauting je i dnes užitečný, říká poslanec Petr Gazdík

Poslanec a předseda hnutí Starostové a nezávislí - Petr Gazdík - má za sebou již určitou politickou kariéru. Před ní coby učitel na základní škole založil s kamarády skautské středisko v obci Suchá Loz. Právě o skautingu je následující rozhovor, ve kterém pan Gazdík mluví nejen o spoustě zkušenostech, jenž mu působení ve skautu dalo. Doporučil by rodičům i v dnešní době přihlásit děti do skautského hnutí?

Číst dále

Vtipy pro děti

Nejen dětem sluší úsměv na tváři, který se dá mimo jiné přivodit také dobrým vtipem. Níže najdete několik vtípků, anekdot a srandiček, které jistě děti pobaví. A nejen je, zajisté se s nimi zasmějí i starší.

Číst dále

Ubohá malá kočička

Krátká hra do místnosti, která pobaví jak mladého, tak staršího hráče. Převtělení do chudé kočičky a přemlouvání obyvatel o potravu, opravdu nadchne každého.

Číst dále

Fi a Flo - skloňování podstatných jmen

Naučte děti skloňovat podstatná jména velice efektivně a zábavně díky této knize. Autorky používají vědecko-fantastický příběh, v němž se skrývají nejrůznější slova ke skloňování. Děti si je během čtení dobře zapamatují, každá stránka je doplněna o pěkné ilustrace s pádovými otázkami. O názornosti se přesvědčíte v PDF souboru na konci článku.

Číst dále

Medvěd na lovu

Každý z nás se bojí velikého hrozivého medvěda. Touto hrou si hráči nepřiblíží pocit setkání se s medvědem, spíše své schopnosti ukrýt se a zůstat co nejdéle neodhalen. Hra se hodí jak do tmy, tak lze hrát i za šera či mírného světla.

Číst dále

Vlci a ovce - taktická honička

V přírodě existují druhy živočichů, které se pro snazší přežití snaží spolupracovat s ostatními svého druhu. Skupiny spolu získávají potravu či se brání napadení. Obě role si děti vyzkouší na vlastní kůži touto pohybovkou!

Číst dále

Nasbíraná písmenka

Jak je velká slovní zásoba dětí? Rychlá hra na každou příležitost, která prověří jednak zmíněnou slovní zásobu každého hráče a také ukáže, jak umí malé skupinky spolupracovat.

Číst dále

Piškvorky naopak

Nejen děti mají v oblibě poměřovat se s ostatními v různých dovednostech. Jednou jsou jistě i piškvorky, které není potřeba dlouze představovat. Ovšem ty klasické. Jak se ale hrají Piškvorky naopak?

Číst dále

Motivační tříminutovky - aktivizace skupiny

Při práci se skupinou dětí je vždy dobrá jakákoliv nová inspirace. Ať už se kolektiv dětí okolo vás mění či nikoliv, rozhodně je vhodnější aktivity obměňovat a nezůstávat neustále u těch stejných. Velké množství inspirace jistě nabídne kniha z nakladatelství Portál.

Číst dále

Gorila a já

Příběhové knihy dětem často ukazují nejrůznější životní příběhy, podané hezkou a čtivou formou. Tentokrát se děj točí okolo malé holčičky z dětského domova.

Číst dále

Hádanky pro děti #10

Již desáté pokračování našeho seriálu s hádankami pro děti. Tentokrát máme lehce vtipnou sadu, některé úkoly jistě dokáží děti vyřešit i jinou odpovědí, avšak pro určitou představu jsou pro každou jednotlivou hádanku správná řešení, tak jako vždy.

Číst dále

Tuhej tulipán - detektivka pro mladý

Děti mají rády určité napětí, dobrodružství a záhady. Detektivní kniha pro mladé je jistě zajímavým titulem, který si mohou děti samy, nebo za pomoci starších, přečíst a společně rozlousknout celou zápletku. Knihu vydává nakladatelství Portál.

Číst dále

Dravec a kořist

V přírodě je přirozený jev, že dravec se pro své přežití snaží ulovit si co nejvíc kořisti. Naopak kořist chce predátora oklamat a dostat se do bezpečí, kde si svůj život ochrání.

Číst dále

Život pod kameny - poznávání přírody

Není nic snazšího než vyrazit s dětmi do přírody a místo klasických her zvolit i trochu badatelskou, avšak velmi zajímavou, aktivitu. Dejte všem dostatek času a možností, aby vlastním úsilím prozkoumali krásy přírody na vlastní oči.

Číst dále

Tichý lov - vrabec a kocour

Touto hrou si děti vyzkouší a na vlastní oči uvidí, jak to chodí, když v přírodě loví predátor svoji kořist. Na tomto příkladu se bude jednat o kocoury coby predátory, jedinou kořistí bude malý vrabec.

Číst dále

Dona Carla nikdo nezastaví

Příběhová kniha pro děti různého věku. Je vhodná jednak k předčítání dětem (např. před spaním), díky velikosti textu ji ale mohou číst i samotné děti, které se chtějí ve čtení zlepšovat. Dílo německého autora Olivera Scherze vyšlo v roce 2017.

Číst dále

Čínská hra s oblázky

Fyzicky nenáročná hra do jakéhokoliv prostředí, nepatrně lepší je exteriér. Čínská hra s oblázky je do určité míry na trénování přesnosti a citu, převažovat mezi dětmi jistě bude soutěživá nálada a touha být nejlepší.

Číst dále

Zkrášlete své auto samolepkou

Také často vídáte auta, která jsou ozdobena nejrůznějšími samolepkami, znázorňující, že se uvnitř nachází dítě? Navíc doplněné o jména malého člena rodiny či nějaký další výstižný text? Máme pro vás řešení, jak si svůj vůz vyzdobit úplně stejně, ba i dokonce lépe! Čtěte dál, nebudete litovat!

Číst dále

Billy Billy Bob

Rozmanitá hra pro různě velké skupiny dětí. Všichni vytvoří klasické kolečko s jedním hráčem uprostřed, poté teprve začne pořádná zábava. Máte-li vy nebo děti bujnou fantazii, hru si můžete libovolně rozšiřovat.

Číst dále

Týmový kruh

Utužovat jakoukoliv skupinu lidí anebo dětí je vhodné, pokud chceme předejít rozpadu kolektivu a nebo nějakých vnitřních rozporů. Inspirujte se touto snadnou hrou, ve které se bez týmové spolupráce a domluvy prostě neobejdete.

Číst dále

Klokaní wrestling

Soutěžní hry jsou v kolektivu dětí často oblíbené. Jedinci nebo i skupiny mohou vzájemně poměřit síly, dovednosti nebo třeba vědomosti. Klokaní wrestling je zaměřený hlavně na jedince, kteří spolu změří nejen sílu, ale také obratnost a držení rovnováhy.

Číst dále

Vědci v mateřské škole

Děti jsou často zvědavé a kdejaký jev chtějí vysvětlit či si sami chtějí vyzkoušet experiment. Vést děti cestou poznávání a objevování je určitě zajímavý způsob. Tento knižní titul je zaměřen především na předškolní děti.

Číst dále

Kuřecí útěk

Zábavná soutěžní hra pro dva týmy, u které se každý člen zapojí a užije si dostatek pohybu. Z obyčejného míče tématicky uděláme kuře a hra může začít!

Číst dále

Míčová desítka

Který ze soupeřících týmů dokáže vícekrát chytit míč bez dopadu na zem? Soutěžní hra s míčem nenechá žádného hráče v klidu. Nejen přesnost a šikovnost hodu je dobrým předpokladem pro vítězství.

Číst dále

Jak poskládat papírového motýla

Papírovými origami motýlky si můžeme vyzdobit domácnost či jiný interiér v kteroukoliv roční dobu. Jejich složení není obtížné, stačí několik minut času a rázem vykouzlíte pěkného papírového motýla. Ten se dá následně zavěsit či nalepit spolu s dalšími do míst, kde jej chceme pro účely výzdoby umístit. S pomocí foto-návodu níže to jistě zvládne každý!

Číst dále

Chytání rybiček

K procvičení trpělivosti a citu poslouží tématicky zaobalená hra na chytání rybiček. Každý rybář se bude snažit za pomoci speciálního prutu ulovit co nejvíce herních rybek.

Číst dále

O dráčkovi Soptíkovi

Přečtěte si s dětmi krátkou pohádku o dráčkovi Soptíkovi. Problémy přenesené do zvířecí říše mohou nastat i u lidí. Zachoval se podle vás Soptík správně? Pohádka je převzata z webu Pohádkozem.cz se souhlasem autora.

Číst dále

Naučte se kreslit 3D obrázky

Kdekdo by někdy chtěl zachytit daný moment tužkou na papír. Dojde-li ale na realistický pohled na dílo, ne vždy se tento faktor podaří správně splnit. Encyklopedie z nakladatelství Zoner Press nabízí knihu, která vám alespoň částečně pomůže v kreslení trojrozměrných objektů. Vyzkoušejte a uvidíte sami.

Číst dále

Letecká škola pro každého

Mnozí se v dětských letech chtějí stát pilotem letadel, stíhaček a jiných létajících prostředků. Ne každému se to poštěstí, jako třeba Michalu Šonkovi, který je pilotem světové série Red Bull Air Race. S dětmi si můžeme třeba i doma snadno udělat leteckou školu.

Číst dále

Stolní golf

Pohodová hra zejména do vnitřních prostor ke stolu, když je venku zima, nepříznivé počasí či jiné období, kdy je lepší být uvnitř. Postačíme si s několika míčky na ping-pong a plastovými kelímky. Máme vše připraveno? Zábava pro celou rodinu nebo velkou partu kamarádů může začít!

Číst dále

Karetní hra Spoons

V jakémkoliv ročním období můžeme usednout k této zábavné karetní hře. Netradiční a na pravidla jednoduchá hra dokáže zabavit děti i dospělé na několik okamžiků až hodin. Přichystejte si karty, lžičky a jde se na věc!

Číst dále

Jednoduchá a funkční vlaštovka

Oblíbená papírová vlaštovka se dá vyrobit na mnoho způsobů. Děti se často snaží docílit dobře létajícího díla, to ovšem bývá problém. Kde správně ohnout papír? Jaký zvolit tvar? Z jakého formátu dělat vlaštovku? Podívejte se na názorný a snadný návod, jak na to!

Číst dále

Vlastní 3D hologram

Jistě jste už vy nebo děti někde viděli 3D projekci nějakého obrazu. Sci-fi filmy či seriály těchto vizualizací využívají hojně. Jak moc je to v dnešní době sci-fi? S určitou trpělivostí si takový 3D hologram můžete vytvořit i vy. Mrkněte se na návod, jak na to.

Číst dále

Hádanky pro děti #9

Seriál zaměřený na hádanky pro děti pokračuje svým devátým pokračováním. Opět jsou přichystány tři záludné úkoly, které jsou zapracovány do barevných obrázků. Poradíte si se všemi?

Číst dále

Vracečka s cirkulárkou

Jednou z velmi oblíbených her je bezesporu vybíjená. Děti ji často hrají venku na hřišti, nebo i v rámci tělocviku. Můžeme ji znát v mnoha variantách. Nyní se podíváme, jak se hraje vybíjená-vracečka s cirkulárkou, přesněji řečeno jen s kotoučem této pily.

Číst dále

ANKETA Křišťálová Lupa 2018

Letos (2018) probíhá již třináctý ročník ankety Křišťálová Lupa - Cena českého internetu. Do nominace můžete i vy zaslat svoje oblíbené projekty. Pokud je mezi nimi i právě projekt Zabav-Děti, za nominaci budeme opravdu rádi!

Číst dále

Skřítek Pořádníček

Přečtěte si s dětmi krátkou pohádku o Skřítkovi Pořádníčkovi. Příjemnou formou pohádky se mohou děti dozvědět něco víc o třídění odpadu a obecně o šetrném chování se k přírodě. Pohádka je převzata z webu Pohádkozem.cz se souhlasem autora.

Číst dále

Uteč průjmu - honička

Nejen slunné dny vybízí k pohybovým aktivitám a honičkám s dětmi na venkovním prostranství. Přinášíme další možné ozvláštnění klasických honiček, kdy se děti navzájem snaží pochytat či utéci. Tématická motivace průjmu navíc rozesměje nejednoho hráče.

Číst dále

Korálkování

Ať je jakékoliv roční období, vždy můžete spolu s dětmi usednout ke stolu a vyrobit si z korálků nejrůznější předměty. Na internetu najdete jistě spoustu návodů do začátku či nepřeberné množství originálních nápadů na tvoření. Tak s chutí do toho!

Číst dále

Honička PO-MA-LU

Jedna z mnoha variant pro hru, v níž určitá skupina honí jinou skupinu. Tentokrát ale půjde o to, přetáhnout všechny hráče do svého týmu. Vyhrává nejpočetnější tým na samotném konci hry.

Číst dále

Opička v kleci

Hra jako stvořená na jakékoliv hřiště či rozsáhlejší plácek kdekoliv v přírodě! Her, při nichž hráči stojí v kruhu, je nepřeberné množství. Při hraní Opičky v kleci mají účastníci zaručený dostatek pohybu a také zábavy.

Číst dále

Naučte se kreslit roztomilé obrázky

Jak už název knihy napovídá, půjde o jakési návody a rady, jak docílit při kreslení roztomilých výsledků. Výtvarnice a autorka knihy Angela Nguyen popisuje postupy, jak na papír nakreslit vše, co vás napadne.

Číst dále

Šimonovy pracovní listy

Představujeme soubor pracovních listů, které obsahují úkoly pro děti předškolního věku a prvňáčky. Desítky stran plné nejrůznějších úkolů vybídne děti k procvičení například základních znalostí čí grafomotoriky.

Číst dále

Kolibříci s nektarem

Podpořte znalosti dětí o zvířatech hravou formou. V této pohybové hře ideální na horké letní dny spojíme dva důležité fakty o kolibřících s pořádnou porcí zábavy.

Číst dále

Mráčky a zahrádka

Ať už chceme děti formou hry přimět či podpořit v pěstování plodin a obecně starání se o zahrádku nebo si jen zahrát zábavnou hru s vodou, tato hra je správnou volbou. V horkých letních dnech navíc nevadí trocha kapek vody, kterými se děti navíc příjemně ochladí.

Číst dále

Kolíčkový král

Her, při nichž děti stojí v kruhu, existuje nespočet. Pokud se ale k tomu přidají ještě kolíčky na prádlo, je jich výrazně méně. Každý jistě bude chtít být kolíčkový král, nebo ho bude chtít co nejvíce oškubat. Jak si kdo povede? Budou úspěšnější ti, kteří chtějí dotyčného uprostřed nejvíce obrat, a nebo jedinec se zavázanýma očima vyhraje?

Číst dále

Seznam příměstských táborů 2018

AKTUALIZUJEME - Léto a prázdniny se blíží! Dva volné měsíce jsou pro děti často ve znamení, dovolených k moři, delší návštěvy prarodičů a také účast na táborech. Kromě klasických stanových táborů ještě rodiče pro své ratolesti mnohdy využívají příměstských táborů - tedy že dítě vždy ráno předají nějaké organizaci pořádající tyto příměšťáky a na večer si je opět odvedou domů. Níže naleznete celou řadu příměstských táborů pořádaných po celé ČR, které organizují skauti.

Číst dále

Dřevěné DIY puzzle "MĚSTO"

Vytvořte si doma vlastní dřevěné puzzle "MĚSTO". Inspirovat se můžete místy, kterými jste denně obklopeni, které jsou blízké vašemu srdci, nebo jen popusťte uzdu vlastní fantazii a vytvořte vlastní "kousky". Zvládne to opravdu každý.

Číst dále

Mlsání povoleno - bonbóny „Dr. Popov” nezpůsobují zubní kaz!

Na faktu, že jsou bonbóny oblíbenou sladkou mlskou pro každou chvíli se nejspíš shodneme všichni. Se skutečností, že všechny bonbóny kazí zuby, však s vámi musíme nesouhlasit. Dr. Popov jde na mlsání chytře - důležité vitamíny a oblíbené chutě ukryl do bonbónů, které zuby nekazí, nýbrž je mineralizují!

Číst dále

Jak naučit děti hodiny

Před nástupem do školy se děti začínají učit a poznávat hodiny. Někdo to zvládá dříve, někdo naopak později. Přinášíme zajímavý návod, jak s dětmi doma projít problematiku poznávání času a naučit je tak poznávat čas. Pojďme na to!

Číst dále

Souboj plameňáků

Vyrazte ven na slunnou travnatou plochu, do tělocvičny nebo zkrátka někam, kde je dostatek volného prostoru, a zahrajte si lehce pohybovou hru Souboj plameňáků! Lze uspořádat i jako soutěžní hru, která bude mít z velké skupiny vítěze!

Číst dále

Hádanky pro děti #8

Osmé pokračování série hádanek na webu Zabav-Děti přichází s novými záludnými hádankami. Znáte anagramy neboli přesmyčky? Tak právě o tom bude následující díl. Uhádnete všechny připravené přesmyčky?

Číst dále

Měsíc a hvězdy

Jednoduchá pohybová hra s prvky teambuildingu a také pro lepší poznání se v libovolném kolektivu.

Číst dále

Začít s angličtinou již od útlého věku?

Je to dilema. Rodiče chtějí, aby se dítě naučilo cizí jazyk, ale netuší, kdy je ideální doba na první kontakt. Pokud máte strach, že ve školkovém věku je pro výuku angličtiny příliš brzy, můžete být v klidu. Podle odborníků jsou začátky v daném období mnohem lepší než v pozdějším věku. Dokládají to výsledky mnoha psycholingvistických výzkumů.

Číst dále

Stikeez, když z vany není úniku!

Stikeez mánie už je za námi a možná, že už vaše sbírky leží bez povšimnutí v šuplíku...a není jich tam škoda? Nejednou na logopedii zaznělo, že se trénuje nejlíp ve vaně. Není z ní totiž úniku. Poradím vám spoustu LOGO aktivit pro malé vodomily. Během chvilky hravě procvičíte slovní zásobu, jazykový cit (ohýbání slov po číslovkách, skloňování podst. jmen, určování rodů podst. jmen), porozumění, sluchové a zrakové vnímání, jemnou motoriku, prostorovou orientaci, paměť, pozornost.

Číst dále

Kukačko, zakukej!

Pohybově nenáročná hra pro skupinu alespoň 4 či více hráčů. Mají děti v kolektivu natolik vyvinutý a bystrý sluch, nebo dokáží zamaskovat vlastní hlas a nebýt tak odhaleni?

Číst dále

Jak pro své děti sehnat hlídání?

Může se stát, že pro své děti budete jednou potřebovat jednorázové či dlouhodobé hlídání. Možná už právě nyní o nějakém uvažujete. Existuje celá řada důvodů pro využití profesionální služby. Možná potřebujete v práci zůstat déle, nebo chcete vzít pár směn navíc. Samotný směnný provoz přináší spoustu úskalí v případě péče o malé děti. Třeba jen potřebujete na pár hodin někam odběhnout z osobních důvodů. Ve všech těchto případech však potřebujete pro své děti skutečně spolehlivé hlídání.

Číst dále

Bobyho škola - online škola

Unikátní online aplikace, díky které si děti předškolního věku a žáci první třídy perfektně procvičí některé své smysly, díky čemuž lépe zvládnou samotnou první třídu základní školy a budou mít skvělou průpravu na následující ročníky. I na další třídy prvního stupně Bobyho škola myslí a stále připravuje nové kategorie a spousty cvičení.

Číst dále

Míčová honička

Hry jako je třeba ta na honěnou zná každé dítě a při nadměrném hraní může postupně přestat bavit. Kromě inspirací na zcela nové a neokoukané hry samozřejmě připravujeme tipy, kterými zpestřit jinak běžnou a ne zcela záživnou hru. Jak se hraje tato míčová honička?

Číst dále

Hádanky pro děti #7

V pořadí už sedmý díl ze série hádanek pro děti bude netradičně poměrně krátký. Níže najdete dva úkoly založené na podobném principu, avšak vždy s jiným klíčem ke správné odpovědi. Níže uvedené hádanky lze použít i při školní výuce, oba úkoly lze napsat například na tabuli a nechat děti přijít na odpověď. Vyřeší děti obě hádanky?

Číst dále

Fingerprinting - Zvířátka v palci

Fingerprinting - aktivita, která zabaví nejen Vaše děti. Procvičíte hravě řeč, motoriku, prostorovou orientaci, zrakové a sluchové vnímání, paměť a pozornost.

Číst dále

Knoflíková hra

Ať už venku svítí sluníčko a chcete s dětmi vyrazit ven, nebo máte k dispozici prostorný interiér, můžete využít tuto pohybovou hru s jednoduchými pravidly.

Číst dále

Logopedie hravě s tiskátky

To, že logopedie už dávno není "jen" o R a Ř, nejspíš většina z vás zaznamenala. Téměř u všech dětí, které na logopedii dochází, je potřeba zároveň s řečí "dopilovat" i další oblasti - hrubou a jemnou motoriku, orientaci v prostoru, zrakové a sluchové vnímání a paměť. Nedostatek v jedné schopnosti totiž do jisté míry ovlivňuje schopnosti další.

Číst dále

HRY plné nápadů a fantazie

Hledáte ucelenou knižní formu plnou nápadů na hry, kterými byste se mohli inspirovat? Tato recenzovaná kniha nabízí více jak 250 her, které s dětmi můžete hrát venku i uvnitř. Pojďme si knihu nakladatelství Portál přiblížit!

Číst dále

[PRŮZKUM] Děti v dopravě

Jak zvládají děti základní úkony při přecházení silnic či křižovatek? Dělají maximum pro své bezpečí, nebo se svým zdravým (nevědomky) hazardují? Podívejme se společně na výsledky krátkého dotazníku!

Číst dále

Společná skládačka

V jakémkoliv kolektivu se čas od času hodí zařadit na program hru pro lepší pohodu. Členové se mohou lépe poznat nebo se o sobě i něco dozvědět. Tentokrát se budeme snažit ukázat, že daná skupina má něco společného a patří k sobě.

Číst dále

Chytání předmětu lasem

Hra vhodná především jako pouťová atrakce či jako stanoviště tvořící s ostatními jakýsi celek několika úkolů na více místech. Tento úkol s tématikou vhodnou nejen na kovboje skýtá jednoznačně zadaný cíl, kterého ovšem nelze dosáhnout bez vyvinutí úsilí.

Číst dále

Seznamy přání

Vyloženě klidová hra zaměřená na stmelení kolektivu či lepší poznání ostatních členů. Úspěch sklidí spíše u dětí starších 8 let. Jednoduchá a snadno zopakovatelná forma hry, v jejímž průběhu lze dobře sledovat progres dané sociální skupiny.

Číst dále

Jak správně načasovat logopedickou péči?

Realita dnešních dnů? Logopedické ambulance praskající ve švech. První návštěva za 2-3 měsíce, frekvence návštěv 1 krát za 3 týdny nebo dokonce za měsíc. Protrahovaná terapie, dítě ztrácející motivaci, rodiče propadající beznaději...protože úspěch se dostavuje pomalu a čas hraje proti nám.

Číst dále

Kreativní příšerky

Poklidná hra ke stolu, ideální na pochmurné počasí nebo i na zimu. Všichni hráči dostanou pruh papíru a na něj postupně dotváří jakési monstrum, které každý uvidí až na samotném konci!

Číst dále

Papírový had

Vyrábění dekorací a ozdob z papíru přináší mnohá pozitiva - děti se naučí zručnosti a dodržovat jisté postupy. Papírového harmonikového hada jistě netřeba dlouze představovat. Za malou chvilku zjistíte, že vyrobit si tohoto plaza nebude složité a výsledek bude roztomilý a zajisté nadchne.

Číst dále

Sluneční paprsky

Zářící sluníčko přináší pozitivní náladu. I když venku třeba zrovna prší a nálada každého je špatná, obrázek sluníčka ji dokáže alespoň trochu zlepšit. A co teprve, když je symbolem ukazujícím kamarádskou tvář skupiny, která se v místnosti se sluníčkem pravidelně schází?

Číst dále

Naklápěcí labyrint

Děti rády řeší různé hlavolamy a hádanky, zaujmou je ale také různá bludiště a labyrinty. A co teprve, když je labyrint skutečný, mohou ho držet v rukou a nakláněním dosáhnout stanoveného cíle?

Číst dále

Den zamyšlení - udělejte lidem radost

Na datum 22. února připadá Den zamyšlení či Den sesterství. Jedná se o mezinárodní svátek přátelství slavený především skauty a skautkami. Udělejte ostatním lidem radost třeba jednoduchým pozitivním vzkazem na chodníku.

Číst dále

Bob a Bobek - králíci z klobouku

Pusťte si s dětmi tento český kreslený Večerníček. Králíci z klobouku kouzelníka Pokustóna se na televizních obrazovkách začali objevovat už na konci sedmdesátých let 20. století. Nyní můžete Boba a Bobka vidět ve vysílání ČT :D (art). Níže najdete díly úplně první série tohoto Večerníčku, který má hodnocení 88%! Oproti novějším dílům je to výborné číslo, jistě stojí za shlédnutí.

Číst dále

[PRŮZKUM] Jak se chovají děti v dopravě?

Nejen ve velkých městech se setkáváme s dopravou. Tento průzkum je zaměřen na to, jak děti zvládají přecházet silnice přes vyznačená místa. Jsou k tomu správně vedeny? Snaží se minimalizovat riziko úrazu, nebo se svým zdraví nevědomky hazardují? Předem děkujeme za vyplnění formuláře, budeme rádi pokud jej necháte vyplnit i samotné děti. Dotazník je anonymní.

Číst dále

České jazykolamy

Výslovnost nejen obtížně vyslovitelných slovních spojení a slov je dobré procvičovat právě jazykolamy. U dětí zlepší celkově jejich projev a výslovnost, dospělým se může hodit dobrá výslovnost v řadě profesí. Jak si poradíte s následujícími jazykolamy?

Číst dále

Had z plastových víček

Při větší spotřebě plastových lahví a jejich víček můžete právě plastové uzávěry po vyprázdnění láhve uschovat a později si z několika víček vyrobit pěkného a libovolně barevného hada. Činnost se dá použít jak doma s dětmi, tak ive škole či nějakém kreativním kroužku.

Číst dále

100 HER pro rozvoj sebedůvěry

Kniha je zaměřená na rozvoj sebedůvěry a sociálních kompetencí u dětí ve věku 8 - 12 let. Je rozdělena na deset různých kategorií zabývajících se rozvojem nejen sebe sama, ale také různých sociálních kompetencí. Některé hry fungují především na bázi dobrovolnosti, není u nich dobré děti do činností nutit. Vhodná inspirace nejen pro učitele, ale také vychovatele, vedoucí i rodiče!

Číst dále

Sloní chůze

Slon se většinou pohybuje pomalu. Při závodech se málokdo z hráčů bude pohybovat jako slon. Přidáme-li ovšem záludný prvek do závodu, rázem bude mít každý z hráčů problém běžet naplno, spíše využije sloní chůzi.

Číst dále

Cvrnkaná přes stůl

Her s mincemi se dá vymyslet poměrně velká řada. Jednou z nich je i cvrnkaná přes stůl. Dokážete přesně poslat všechny mince na protější stranu tak, aby žádná nespadla na zem? Děti si hrou procvičí nejen samotné šťouchání mincí, ale také cit pro přesnost a také trpělivost.

Číst dále

Výlety po jižní Moravě #10: Moravský Krumlov

V krátké dojezdové vzdálenosti vlakem z jihomoravské metropole se vydáme na cestu z Ivančic do Moravského Krumlova. Start i cíl je v železniční stanici. Trasa se dá absolvovat i v zimním či chladném období. V létě jistě oceníte množství lesů, kterými cestou projdeme.

Číst dále

Nápady na originální svíčky

Nejen o Vánocích, ale také během zimních večerů jistě přijde vhod zapálená a hřející svíčka. Navodí pohodovou atmosféru a teplo domova. Toužíte si s dětmi připravit originální tvary svíček?

Číst dále

Ostrov - každý jsme jiný

V kolektivu dětí se mohou vyskytnout situace, kdy se někdo odlišuje od ostatních a kvůli tomu může být terčem posměchu. Touto aktivitou se dá dobře dojít k odstranění těchto neduhů ve skupině. Hra se dá využít i pro teambuilding či při seznamování nových kolektivů.

Číst dále

Trénujeme logické myšlení

Sbírka 50 různých úkolů a hádanek, které zaměstnají a potrénují logické myšlení u dětí. Kniha rozvíjí úsudek dětí pomocí dedukce, kombinace více prvků, orientace v čase a prostoru. Mnohé cvičení dají zabrat i starším dětem či dospělým. Knihu distribuuje nakladatelství Portál.

Číst dále

Riskuj! - soutěžní hra pro děti

Soutěžní hra založená přesně na pravidlech známého televizního pořadu, který dříve pravidelně běžel na televizi. V dnešní době je možné vidět už jen reprízy starších dílů.

Číst dále

Slepý hlídač

Kdo z hráčů dokáže splnit úkol, v jehož splnění se snaží zabránit právě slepý hlídač? Jasně daná pravidla, trocha napětí a adrenalinu dodá hře pro děti správný náboj!

Číst dále

Souhvězdí

Naučit se jakoukoliv věc formou hry je vždy pro děti lepší, než se snažit násilím. Výborně to dokazuje například následující hra. Navíc se jedná o znalost, kterou většina využije spíš ze zajímavosti, avšak může se hodit.

Číst dále

Příběhy včelích medvídků

Populární loutkový seriál Večerníčků, jehož hlavními hrdiny jsou čmeláčí kluci Čmelda a Brumda. Pusťte si s dětmi všech dvacet dílů, které doprovází známá znělka od Zdeňka Svěráka a Petra Skoumala.

Číst dále

Jak nejlépe chránit děti před nástrahami internetu?

V dnešní době snad není dítěte, které by nějakým způsobem neumělo používat chytrá zařízení či počítače. Celosvětově přibývá také těch, kteří ještě před dovršením třinácti let využívají sociální sítě, které v pravidlech uvádějí minimální věk právě 13 let. Jak nejlépe předejít případnému problému?

Číst dále

Gumídci - kompletní 1. série

Dobrodružství Gumídků jsou doprovázena záporáky tupouny a knížetem Ignorem. Gumídci vlastní hopsinkovou šťávu, po níž vydrží minutu skákat, lidé dostávají obrovskou sílu. Kompletní první série je zde!

Číst dále

Hádanky pro děti #6

Poradíte si s celou šestou sérií hádanek pro děti? Potrapte spolu s dětmi mozkové závity. Odpovědi naleznete tradičně na konci článku.

Číst dále

Paříž - kolektivní slovní hra

Pohybově nenáročná hra vhodná nejen do interiéru při chladných či deštivých dnech, není problém se také v létě usadit na louce a zahrát si tuto logickou hru, při níž se hráči snaží uhádnout klíč. Paříž se samozřejmě dá nahradit za jakékoliv jiné město či stát. Snadno modifikovatelná slovní hra.

Číst dále

Sportovní aktivity v pohodlí domova

Vytvořit z pokojíčku částečně tělocvičnu? Je to možné! S mini tělocvičnou FunFit určitě ano. Vaše děti rozhýbete a navíc budou nadšené. Budou moci lézt po žebříku, šplhat, cvičit nebo se houpat na gymnastických kruzích či visuté hrazdě a dalších atraktivních prvcích, což děti nesmírně baví.

Číst dále

Jednoduchý vánoční stromeček

Velmi snadný návod, jak si s pomocí trochy papíru vytvoříte nádherný stromeček. Dá se jím ozdobit například vánoční přání. Výrobu hravě zvládnou i děti, které navíc mohou popustit uzdu fantazii.

Číst dále

Agresivní dítě? Systematické řešení problémového chování

„Proč to to dítě dělá?“ „Proč se chová agresivně?“ „Co ho k tomu vede?“ Otázky, které se rodičům, učitelům i vychovatelům honí hlavou, když se snaží zvládnout agresivní projevy dítěte. Podle psychologa a terapeuta Antona Hergenhana je agresivita symptom, příznak, a je potřeba najít a vyřešit příčiny, které vedou k problémovému chování

Číst dále

Adopce a sponzorství zvířete v ZOO

Celoročně otevřená brněnská zoo nabízí možnost si některé z chovaných zvířat adoptovat či sponzorovat jeho chov. Za roční poplatek je možné vybrané zvíře podpořit určitou částkou. Velmi zajímavá možnost pro školy a neziskové organizace, ale také pro fyzické či právnické osoby. Adopce či sponzorství nabízí i pro přispěvatele několik odměn a výhod.

Číst dále

Hádanky pro děti #4

Přinášíme už čtvrtou sérii hádanek pro děti. Tentokrát jsme vybrali šestici hádanek, na konci článku naleznete samozřejmě i řešení. Jak se s těmito záludnostmi popasujete vy i děti? Přijdete všemu na kloub?

Číst dále

Advokát - logická hra pro kolektivy

Jistě není potřeba zdlouhavě vysvětlovat práci advokáta. Tato hra nesoucí název Advokát se hodí do kolektivu jakkoliv starých dětí či dospělých, kteří se mezi sebou alespoň trochu znají. Vhodné pro teambuilding a utužení party.

Číst dále

Po stopách BAROKA v Čechách

Barevně a zároveň hravě ilustrovaná kniha, která v sobě skrývá nejen pěkně popsané barokní období, ale také slouží jako užitečný průvodce při na výletech nejen po české a moravské zemi. Novinka z roku 2017 v nabídce nakladatelství Portál.

Číst dále

Javorová růžička

Nápadů na různé výrobky s využitím popadaného listí je spousta. Viděli jste už růžičku vytvořenou z javorového listu? Následující ilustrovaný návod vám pomůže k pěknému výsledku!

Číst dále

San Marino - bezpečný hazard

Usedněte ke stolu a zahrajte si bezpečný a bezrizikový hazard. Sázení a podobné hazardní hry často vytváří špatné návyky, proto je dobré formou této hry dětem ukázat a varovat je před potenciálním rizikem. Může se také jednat o zábavnou hru vhodnou pro odreagování od každodenního shonu.

Číst dále

Výroba kuličky pro ptáčky

Krmit ptáky můžeme nejen z krmítka, ale také pomocí kuličky z hovězího loje! Jak si tuto závěsnou potravu pro všechny opeřence připravit prozradí následující ilustrovaný návod. Vyrábět mohou samozřejmě i děti - samy nebo s pomocí.

Číst dále

Výroba krmítka pro ptáčky

Především v zimě je pro ptáky obtížné, kteří neodlétají do teplých krajin, sehnat si v nelítostných mrazech potravu. Připravte si pro ně zajímavé krmítko, v němž mohou najít potřebnou obživu. Na ročním období, v němž se rozhodnete krmítko vyrobit, samozřejmě tolik nezáleží.

Číst dále

Logická hra Čtverečkování

Není počasí na pobyt venku? Chcete si zkrátit volnou chvíli? Potřebují děti procvičit v logickém uvažování a trochu si zapřemýšlet? Není nic snazšího než usednout ke čtverečkovanému papíru a zahrát si poměrně jednoduchou hru, u které se ale mohou mozkové závity pěkně zapotit.

Číst dále

Ďábelské šipky - desková hra

Usedněte ke stolu a zahrajte si ve dvou a více hráčích jednoduchou deskovou hru, kterou si snadno a zadarmo připravíte nebo i vylepšíte v pohodlí domova. Pole plné políček propojených šipkami ukazující různé směry. Ponořte se do Ďábelských šipek - lehce rozšiřitelné hry!

Číst dále

Poměřte se v matice s páťáky!

Porovnejte své znalosti matematiky se žáky páté třídy. Jak moc se liší jednak znalosti, ale také vnímání a řešení problému? Děti často nehledají žádné složité cesty k řešení, dospělí naopak spíše jednoduché cesty ani neobjeví. Pěkný kvíz najdete na stránkách iDnesu.

Číst dále

Posouvající zásobník

Často bývá jako nejlepší zábava zcela jednoduchá aktivita. Prostřídejte tak náročný program s něčím na odreagování. Minihra, při níž jsou jasně daná pravidla i její průběh. Dle libosti lze upravovat úrovně obtížnosti této hrátky.

Číst dále

Přenášení míčků do misky

Trochu trpělivosti, citu a možná i cviku. Perfektně se tímto způsobem dá porovnávat šikovnost dětí, v neposlední řádě je to ideální soutěž pro každého. Jak těžké může být přenést na lžíci ping-pongový míček? To si můžete spolu s dětmi snadno vyzkoušet!

Číst dále

Jak přežít, když nemám kamarády

Knižní průvodce pro děti pro lepší navazování kamarádství a jak dále se vztahy s ostatními nakládat. Když máme přátele, cítíme se šťastni a jsme i zdravější. Pomáhají nám budovat si zdravé sebevědomí a žijeme díky nim déle – je to pravda!

Číst dále

Kelímková pyramida - dovednostní hra či soutěž

Postavit úhlednou pyramidu z plastových kelímků je skvělá hra buď jako obyčejná / tématická aktivita, ale také jako soutěž pro děti! Nastavte téměř libovolná pravidla, ovšem s jediným cílem. Vždy musí soutěžící postavit pěknou stavbu.

Číst dále

Jak přežít, když se často bojím

Knižní průvodce pro děti k překonání úzkosti. Bojíme se trapasu, máme strach, že se s námi druzí nebudou bavit, a nevíme si s tím rady. Také se ti to stává? A chceš s tím něco udělat? Kniha ti pomůže pochopit, že podobně jako ty se občas cítí každý a že jeden trapas, a dokonce ani dva nebo pět, nic tak hrozného neznamená.

Číst dále

Generátor v elektrickém obvodu

Každý elektrický okruh obsahuje nejen spotřebiče, ale také generátor, který dodává energii všem spotřebičům. Nenáročná hra pro děti stojící v kroužku a jeden hádač, který odkrývá "rozdané karty".

Číst dále

Bláznivá týmová vybíjená

Her s míčem bychom napočítali nespočet. Každého napadne jistě vybíjená nebo jiná pohybová aktivita vhodná na ven či do tělocvičny. Využijme prvku házení a vybíjení míčem a spojme ho trochu s větším týmovým zápasením!

Číst dále

Zdravá ředkvičková pomazánka

Lámete si hlavu nad tím, co dát dětem do školy na svačinu? Nebo jen nevíte, čím si namazat pečivo během odpoledne doma? Připravte si jednoduchou a chutnou ředkvičkovou pomazánku, která navíc neobsahuje žádné špatné položky.

Číst dále

Mickey Mouse - Jeskyně v pohyblivých píscích

Kreslený myšák jménem Mickey Mouse a jeden z komiksů, který vznikl ještě v minulém století, a sice v roce 1997. Mrkněte se na desetistránkový komiks, v němž jsou Mickey a Minnie na výletě v Coloradu. Co se jim přihodí a jak celý příběh dopadne, to vám ukáže PDF soubor dostupný zcela zdarma.

Číst dále

Mini slalom

Fyzicky nenáročná hra ideální jako soutěžní disciplína. Nejen milovníci zimní olympiády a slalomu se nadchnou pro tuto aktivitu, při níž vyhrává ten nejrozvážnější a zároveň nejpreciznější hráč.

Číst dále

[VIDEO] Zpráva ve vodě

Schovávání různých hádanek, šifer či klíčů se může po čase poněkud opakovat. Co takhle umístit papírek nebo lehký předmět někam, kam se děti dostanou až po vykonání úkolu? Zajímavá menší hra pro děti.

Číst dále

Kačer Donald - Závod v plavání

Už 87 let "starý" animovaný hrdina Kačer Donald je stále ještě v prodejích, tištěný komiks je stále možno kupovat. Kdo si ale pamatuje například na 20 let staré vydání a příběhy? Přiložený odkaz obsahuje PDF soubor s desetistránkovým komiksem, v hlavní roli je samozřejmě Kačer Donald a jeho synovci Kulík, Dulík a Bubík. Co na takový díl řeknou děti?

Číst dále

Pronášení sladkostí

Na hracím území jsou dva domečky a dva týmy. Jedni se snaží propašovat daný počet věcí do druhého domečku, nesmí být však chyceni. Hra pro děti je vhodná jak na vyblbnutí, stejně tak se dá zapojit do celkové motivace nějaké větší hry.

Číst dále

Vojáci a jejich hodnosti

Děti si rády hrají na vojáky i špiony. Tak proč to nezkusit i s hodnostmi? Motivujte malé i velké vojenskou tématikou a především u kluků sklidíte úspěch.

Číst dále

Vyzývaná - postřeh a rychlost

Jak těžké je dávat si pozor na svůj předmět, avšak zůstat klidný až do posledního možného okamžiku? Vyzkoušejte s dětmi hru, při které se prověří jejich postřeh a rychlost nejen reakce, ale také běhu.

Číst dále

Dobyvatelé

Každý už zná klasickou honěnou. Občas to už ale může být trochu nuda. Proto si ji můžeme ozvláštnit třeba tímto způsobem!

Číst dále

Lov bizonů

Všichni musí jíst, ale ne každý může jít do obchodu a koupit flák masa. Někdy je potřeba prostě něco ulovit a sníst. Bizoni jsou ale těžká a velká zvířata, a proto to nebude úplně jednoduché.

Číst dále

Trefování zavěšeného hrnce

Co vznikne spojením basketbalu, golfu a použitím libovolných kulatých pomůcek k házení? Na přípravu jednoduchá hra zabaví každého hráče, který rád soutěží a měří své dovednosti.

Číst dále

Běh s kolíkem

Čas od času se hodí mít trochu odhad. Odhad času si můžeme trochu natrénovat pomocí této aktivitky.

Číst dále

Dva kruhy a míč

Tato nenáročná hra se dá použít s dětmi všech věkových kategorií. Pokud potřebujete rychle vyplnit čas, rozhodně poslouží výborně.

Číst dále

Závody stonožek

Závody stonožek mohou posloužit jako icebreaker nebo jako odreagovací aktivita. Určitě se u hry zabaví jak ta nejmenší dítka, tak i starší děti. Ve hře budou stonožky závodit např. v běhu o nejrychlejší čas.

Číst dále

Jak se žije v indiánském teepee?

Jistě není potřeba dlouze popisovat vzhled takového týpí. Stan kuželovitého tvaru dosahující až několikametrové výšky. Perfektní obydlí nejen na letní dětské tábory, vidět ho lze i u některých mateřských školek, penzionů atp. Zvenku ho zná bezmála každý, jak to ale vypadá uvnitř a jak se zde žije?

Číst dále

Vlastní styl pro tričko

Ať už děti jedou v létě na tábor, jdou si hrát ven na hřiště s kamarády nebo jinak trávit svůj volný čas, můžete se bát o jejich oblečení. V případě tábora nabízíme pro inspiraci hned dvojí metodu pro trička na oblečení. Pokud s dětmi přímo na táboře vyrábíte oblečky a nebo chcete své dítko poslat v něčem, čemu nevadí roztrhání, čtěte dále. Uvidíte, jak se dá vyrobit zajímavý a vlastní styl pro oblečení.

Číst dále

PRŮZKUM: Co nejvíce dělají děti ve volném čase?

Podle výsledků našeho průzkumu se dozvíte, čím děti nejvíce tráví čas. Mezi respondenty byli jednak rodiče dětí ale také samotné děti do věku 15 let. Překvapí vás některé výsledky? Dokázali by si představit život bez existence mobilních telefonů, počítačů a tabletů? Sdílejte tyto informace s přáteli a můžete je porovnat se svými dětmi.

Číst dále

Osvěžující hra plná vody!

Během letních dnů mnohdy děti i dospělí ocení hru, při které se nemusí příliš přemýšlet a navíc se účastníci ochladí. Jednoduchá bojovka ideální na letní parní dny s jedinou pomůckou. Chcete-li parádní zábavu, stačí si s předstihem zajistit potřebné věci a radost dětí i během horkých dnů je na světě.

Číst dále

Skutečná tahová hra s tanky!

Pro kluky jsou motivace na tankové bitvy naprostý magnet. Najde se i spousta děvčat, která se ráda popasují s kluky a pokusí se je porazit. Nechť si každý postaví svůj tank na bojové území a zábava může začít! Skutečná strategie s tanky, která se dá libovolně ještě vylepšovat.

Číst dále

Jak tráví děti svůj volný čas?

Jistě si mnohdy pokládáte otázku, zda-li děti tráví svůj volný čas smysluplně. Každý má různé záliby, ale také zlozvyky. Přichystali jsme proto jednoduchý formulář, jehož vyplněním pomůžete našemu prvnímu průzkumu, ze kterého po jeho konci uvedeme výsledky a některé statistiky. Vyplňovat mohou jak rodiče, tak i samotné děti. Máte-li proto možnost dotazník dát k vyplnění dětem (ať už vlastním či například ve škole), budeme za tuto pomoc rádi.

Číst dále

Šermířský souboj dostupný pro každého!

Není novinkou, že především kluci mezi sebou často nějakým způsobem šermují. Ať už s dřevěnými klacky nebo jinými předměty. Tuhle radost jim dopřejeme formou zajímavé šermířské hry, do které se ale lehce zapojí i děvčata. Nejde přímo o samotný šerm jako o trpělivost a umění balancovat. Jak na jednoduchou šermířskou hru, ke které téměř nic nepotřebujete?

Číst dále

Domácí bezový sirup

Sháníte jednoduchý postup, jak si připravit vlastní bezovou šťávu? Do přípravy sirupu můžete navíc snadno zapojit i děti! Nejen že se výrobou něco naučí, ale také uvidí, jak lahodný a osvěžující nápoj vzniká. Zásoba tohoto skvělého sirupu se bude na léto jistě hodit!

Číst dále

Drak chrlící oheň

Pěkný návod, jak si vyrobit papírového draka chrlícího oheň. Děti budou nadšené, pokud jej budou moci svým dechem oživit. Parádní rekvizita nebo i hračka pro děti každého věku. Vyrobte si tohoto dráčka s dětmi!

Číst dále

Děti z Bullerbynu

Více jak 250-ti stránková kniha určená zejména pro děti a mládež nabízející spoustu dobrodružství šesti dětí z malé vesničky Bullerbyn. Děti si spolu hrají na indiány, tráví spolu Vánoce nebo chodí společně bruslit. Velmi známé a oblíbené dílo švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové.

Číst dále

Státy - hra na paměť

Lehce zeměpisná a naučná hra, při které si děti procvičí hned několik věcí najednou. Navíc se dá poměrně snadno hra změnit i na pohybovou a nebo naopak na relativně klidnou. Jak se děti budou orientovat ve velké spoustě papírků?

Číst dále

Trojúhelníky - vylepšené piškvorky

Nejen poměřováním fyzických sil se dokáží děti dlouze zabavit. Mnohé také baví různé souboje, ať už hrají piškvorky nebo jinou poklidnou aktivitu. A právě piškvorky jsou nejrozšířenější, nabízíme proto zajímavou alternativu s podobným principem.

Číst dále

Definice cizích slov

Slovní zásobu u dětí je dobré stále rozšiřovat a hlavně udržovat. Používáním moderních technologií se často některé pojmy vytrácí a mnohdy děti nevědí, co některé slovo vůbec znamená.

Číst dále

Seznam příměstských táborů 2017

Uvažujete, že své děti dáte v létě na nějaký příměstský tábor? Máte už nějaký osvědčený? Tento článek vám pomůže s výběrem. Několik vybraných a postupně doplňovaných tipů na skautské příměšťáky po celé ČR, které vašim dětem přinesou více než jen zážitky a nové kamarády.

Číst dále

Sluchová orientace - námořníci hledají maják

Námořníci na rozbouřeném moři snaží najít záchranu objevením majáku. Ten je však skryt mezi skalami, které znamenají pro lodě velké riziko. Vyzkoušejte s dětmi, jak to mají se svojí orientací podle sluchu. Podaří se někomu najít úspěšně cíl? Zajímavější jako hra na ven, ale dá se hrát i v místnosti.

Číst dále

Kdo má největší výdrž?

Dobrý způsob jak s dětmi vyplnit chvilky volného času nebo si s nimi vyzkoušet jejich trpělivost a hlavně výdrž. Otestujte si i své schopnosti, děti více ocení, pokud se zapojíte také.

Číst dále

Vybíjená - vylepšení klasické "vracečky"

Dejte dětem míč a zavelte k vybíjené. Velká většina bude nadšená, přeci jen soupeření mezi sebou děti baví. Pro libovolný počet hráčů je ideální tzv. vracečka, kdy jedna hra může trvat opravdu dlouho. Je vhodné ji hrát venku na velkém prostranství. Vylepšováky najdete na konci článku.

Číst dále

Utužení party při stavění věže

Hrou se dá skvěle podporovat kooperace v týmu, dorozumívání se a také se mimo jiné projeví vůdčí typy. Samozřejmě není zakázáno postavit proti sobě dva týmy, ovšem plní-li daný úkol separované každá skupinka, děti se lépe jako kolektiv utuží. V tomto případě použitá plastelína Play-Doh.

Číst dále

Obrázky ryté do tuše

Vlastnoručně vytvořený obrázek je pro děti vždy pěkná vzpomínka na nějaké období, výlet nebo prostě jen dá pocit dobře odvedené práce. Namalujeme si velmi zajímavým způsobem obraz, na němž bude v černé prosvítat pestrobarevný výsledek. Vzhůru na toto tvoření s dětmi!

Číst dále

Rozzuřený opičák - obratnost a šikovnost dětí

Akční hrou děti potěšíte vždy. S několika pomůckami docílíte skvělé zábavy, která by kromě dětí jistě bavila i starší děti nebo dospělé. Opičák si chce přirozeně ochránit své banány před útočníky, avšak je omezen v pohybu.

Číst dále

Zvířátka v ZOO

Veselá hra, kterou se dobře pobaví nejen děti, ale také dospělí. Jak obtížné je ostatním sdělit zdánlivě snadné informace? Zkuste si tuto aktivitu s dětmi jakéhokoliv věku.

Číst dále

Pakobal - fotbal trochu jinak

Znáte to, děti si často při volbě hry na hřišti s brankami zvolí právě fotbal. Někoho to ale může postupně omrzet, nebo ani vy nechcete, aby hráli dokola stále stejnou hru. Tato hra pro děti se dá využít jistě i při klasickém fotbalovém tréninku pro zlepšení fyzičky.

Číst dále

Eggball: házení křehkým vejcem

Čím víc se týmu daří posílání vejce, tím se obtížnost stupňuje. Aktivita zpevňuje týmového ducha. Rovněž se dá použít jako icebreaker, pokud máte skupinu lidí, kteří se doposud neznají.

Číst dále

Tvořivá hra s Lego Duplem!

Mnoho a mnoho dětí si v dětství oblíbí Lego, případně Duplo. Spousty kostiček různých tvarů, díky nimž se dá postavit kdejaké dílo. Nejen předem dané stavebnice se dají těmito dílky postavit. Zkuste si zahrát stavbu "věže", při níž nikdo ze soutěžících nechce, aby jemu dílo spadlo.

Číst dále

Tři,tři, patnáááct!

Nic neříkající název? Vězte, že touto aktivitou si děti procvičí nejen postřeh, ale rychlost svých reakcí a v neposlední řadě také motoriku. Hra se dá hrát v místnosti i venku.

Číst dále

Jak naučit děti třídit odpad?

Třídění odpadu je pro někoho samozřejmost, pro někoho ale zase ne. Proto si zkuste s dětmi tuto aktivitku, při níž si hráči zkusí správně zařadit různé odpadky do různě barevných kontejnerů. Jak se jim bude dařit?

Číst dále

Nebezpečné moře

Jsme na opuštěném ostrově, nikde žádné potraviny ani pití. Jediná cesta jak se zachránit je přejít přes moře plné žraloků. Kdo dokáže těžkou cestu zdolat a kdo ne? Zkuste s dětmi tuto pohybovou hru!

Číst dále

Hra na prostředníčka

Přesnost, pečlivost a trpělivost. Kdo se dokáže dostat rychle ven ze středu kruhu a kdo naopak díky přesným hodům se prostředníčkem nestane? Velmi známá a populární hra pro různé věkové kategorie!

Číst dále

Zapeklitá schovávaná

Přijde dětem po delší době klasická schovávaná nuda? Vždy se dá hra vylepšit něčím, co z ní udělá mnohem atraktivnější zábavu! Jak byste hledali někoho schovaného podle popisu místa, schovaném v hádance?

Číst dále

Hádanky pro děti #3: nejmenší

Rozklíčujte i s těmi nejmenšími následující hádanky, respektive úkoly. Dokáží děti správně spojit několik bodů, aby jim vzniklo zvíře; najít tři rozdíly a nebo vybrat správnou cestu pro myšku?

Číst dále

Jak si vyrobit havajský věnec?

Potřebujete-li rekvizitu či si jen vyrobit veselý a barevný věnec připomínající slunné přímořské oblasti, tento návod vám určitě přijde vhod. Nejedná se vůbec o nic složitého. Přečtěte si několik následujících řádků a hravě tento výrobek zvládnete i vy!

Číst dále

Skvělá honička - myslivec, špaček a komár

Klasické hry, při kterých jeden chytá druhého, ať už jde o kočku a myš nebo něco jiného, často děti omrzí. Zapojíme i trochu složitosti a rázem budou mít děti novou zábavu. Hra ve dvou možných hracích variantách!

Číst dále

Sdílejte s ostatními své nápady!

Chtěli byste přispět svým dílem do postupně tvořeného velkého díla? Nebo jen máte v hlavě nebo někde na papíru nápady na program (hry, činnosti, výlety,..) pro děti? Neváhejte a využijte zde na webu funkci pro vložení nápadu.

Číst dále

Hra na pravdu - kdo je čestný?

Stává se vám, že vaše hra má díru nebo si ji děti vytvoří a podvádí, což jim usnadní celé hraní? Zkuste takového podvodníka odhalit, téměř nutná je poté zpětná vazba, díky které u velké části nepoctivců tento návyk odstraní.

Číst dále

Jarní tvoření plné barev

Neznám snad nikoho, kdo by se netěšil na jaro. A proč si ten čas nezpestřit třeba jarním tvořením. Inspirace je kolem nás mnoho a já si pro vás připravila ptačí hnízdo plné barevných ptáčků.

Číst dále

Výlety po jižní Moravě #9: Za zvířátky do Obory

Že se dá absolvovat pěkný výlet či procházka přírodou přímo v Brně? Z Kohoutovic do Jundrova se dostanete prakticky jen a pouze lesem. Navíc polovina trasy vede oborou Holedná, kde můžete potkat volně se pohybující muflony či daňky.

Číst dále

Děti jako detektivové - odhal pravdu

Utvoříme skupinu nebo více, v rámci které bude mít každý možnost hádat a tipovat, kdo si vymýšlí. Zapojíte se i vy sami? Jak si povedete v porovnání s dětmi nebo vašimi vrstevníky?

Číst dále

Výlety po jižní Moravě #7: Tišnov

Příjemnou a středně dlouhou trasu, doplněnou trochou převýšení a okořeněnou několika vyhlídkami, to vše skýtá výlet od vlaku v Tišnově na autobus v Lomnici. Vyrazte nedaleko Brna na výlet.

Číst dále

Hádanky pro děti #2

Existuje spousta hádanek pro děti, avšak velká část jich už je známá a děti na některé znají odpověď ihned, ani nad nimi nemusí přemýšlet. Zkusme jim tentokrát připravit takové, u kterých svoji hlavu na chvíli zapojí. I vy sami se třeba v něčem procvičíte.

Číst dále

Kreslení vlastním citem

Dostat za úkol překreslit nějaký obrázek na vlastní papír nemusí být vždy nutně těžký úkol. Ale co když originální dílo nevidíte? Spolehnout se dá pouze na týmové spoluhráče a jejich schopnosti kreslení.

Číst dále

Pohádky pro děti: Mach a Šebestová

Některé pohádky pocházející z dílny České republiky postupně upadají v zapomnění. Mach a Šebestová do této kategorie ještě úplně nepatří, pokusme se ale tomuto předejít. Ukažte dětem tento večerníčkový seriál.

Číst dále

Děti jako detektivové - vyměňování věcí

Rozluštit nějakou záhadu, to může chtít určitý čas a kus práce. Na tuto úroveň se teprve dostaneme, začneme coby detektivové úplně od začátku. Procvičíme pamatováka a třeba i nějaké smysly pro odhad.

Číst dále

Mozkomorův polibek

Lehce strašidelný název může být zavádějící, avšak hráče tato herní motivace lépe vtáhne do děje. Vpusťte do davu lidí jednoho či dva strážce Azkabanu a sledujte spoušť, kterou za sebou zanechávají!

Číst dále

Alík - internet pro děti

Pokud jste si mysleli, že stránka Alíka už dávno neexistuje, byli jste na omylu. Už od roku 1998 běží tato internetová stránka pro děti. Co všechno se dá zde najít? Jak moc je Alík bezpečný?

Číst dále

Vyber si vhodné číslo

Správná volba čísla přinese každému body, ovšem jak vybrat jedinečné číslo? Děti se pokusí využít svůj šestý smysl a odhadnout ostatní hráče. Hrát mohou i dospělí, ať už s dětmi nebo jen mezi sebou. Zabaví se všichni!

Číst dále

Vtipné slovní druhy

Poklidná a lehce tvořivá činnost, avšak výsledek pobaví nejednoho z hráčů a navíc se dá tato činnost poměrně dobře opakovat. Jaké zajímavé věty vzniknou vám? Kdo se bude nejvíce smát?

Číst dále

Barevná květinka z rukou

Výzdoba v podobě nějaké rostlinky, kterou si vyrobíme s dětmi, je velmi častá. Zkusili jste si již vytvořit takovou rostlinku, která se hemží různými barvami a veškeré lístky jsou tvořeny obtisky rukou samotných tvůrců? Zajímavé nejen jarní tvoření s dětmi!

Číst dále

Čing čong - procvičte svou telepatii

Odhadnout následující tah soupeřů není tak jednoduché. Použijte formuli "Čing čong" a počet palců, kolik se jich naráz zvedne, pro přiblížení se k cíli. Dva dobré tipy znamenají výhru.

Číst dále

Pohádky pro děti: Krkonošské pohádky

Pohádky mají děti bezpochyby rády. Pamatujete si ještě na Krkonošské pohádky? Na Trautunberka, Anče, Kubu a hajného? Čtěte dětem tuto zajímavou českou pohádku, nebo přímo jim dejte inspiraci ke čtení.

Číst dále

Macháček - hra plná blafu

Než aby některé děti prohrály, raději ve hře trochu podvádí a snaží se polepšit si. Pro takové bude Macháček přímo jako ušitý. Zabaví se ale všichni, záleží na každém, jak moc bude blafovat či nikoliv.

Číst dále

Bingo - alternativa pro nejmenší

Znáte hru Bingo? Dá se říci, že ji nemohou hrát úplně nejmenší děti, jelikož neumí psát nebo poznat čísla. Proto není problém vyměnit čísla za pestrou škálu barev a zabavit se mohou i nejmenší.

Číst dále

Poznej co kdo nakreslí

Chcete spojit kreslení, hádání, získávání bodů a možná i taktizování? Věnujte pozornost tomuto článku, ve kterém si představíme zajímavou, lehce výtvarnou a lehce běhací hru. Oslovíte jistě široké spektrum dětí.

Číst dále

Tvoříme papírové diamanty

Máte rádi blyštivé diamanty? Nebo se vám alespoň líbí jejich tvar? Sice ne pravé diamanty, ale jistými napodobeninami si můžete vyzdobit interiér. Pojďte si je společně vyrobit! Je to jednoduché.

Číst dále

Ostrovy v nebezpečném moři

Nacházíme se na otevřeném moři. Několik malých ostrůvků je jediná pevnina v dohlednu. Kdo přežije jako poslední, pod kým se ostrov nepotopí nebo ho nesežere mořská nestvůra?

Číst dále

Házej kostkou a možná na tebe vyjde bonbon

Hry a aktivity, při kterých si mohou děti pochutnat na něčem sladkém, mají úspěch skoro vždy. Jestli potěšíte svůj mlsný jazýček bude ale v této hře záležet především na náhodě, ale trochu i na zručnosti.

Číst dále

Hravé živé pexeso

Zapojit na chvíli paměť a poměřit svého pamatováka v klasickém pexesu děti dobře znají. Ve větším kolektivu je ale velmi zajímavé tuto hru obměnit, a sice místo kartiček použít ostatní. I dospělé.

Číst dále

Hádanky pro děti

Děti by chtěly znát odpověď na vše. Tedy dobrá. Připravili jsme pro vás několik hádanek, od těch známějších a jednodušších až po ty zapeklitější. Projděte si je všechny a zkuste je dát rozluštit dětem. I vy sami si můžete nejprve tipnout a až poté nahlédnout na řešení.

Číst dále

Čapí hnízdo ze sirek

Skvělá zábava, při které si hráči trénují pevnost své ruky a jemnou motoriku. Úkolem je stavět na hrdlo láhve sirky tak, aby žádná nespadla.

Číst dále

Výlety po jižní Moravě #6: Mohyla míru

Nenáročná trasa vedoucí ze Zbýšova (u Slavkova) do Ponětovic. Ať je léto nebo zima, výlet kolem památníku Mohyly míru se dá absolvovat vždy. Větší část vede klidem mimo silnice, úsek vedoucí po komunikaci pro vozidla je málo frekventovaný.

Číst dále

Přežij tankovou bitvu!

Motivace tanků udělá téměř každou hru zajímavou, především pro kluky, avšak i holky se rády zapojí. Kdo vytvoří nejkvalitnější a nezničitelný tank?

Číst dále

Poznáte neotřelá zvířata?

Víte, jaké zvíře je například na fotografii tohoto článku? Slyšeli jste někdy název "Terej maskový"? Ne? Máme spoustu dalších tipů zvířat, které děti úplně podle názvu neznají. Následující činnost je tak rázem skvělá zábava!

Číst dále

Retro hračky - s čím jste si hráli?

Každý z nás byl někdy malý. V minulém století, kdy jsme vyrůstali, existovala celá řada různých hraček a her. Vzpomenete si na nějakou z nich? Nezapomeňte na konci článku vyplnit dotazník, prosím.

Číst dále

Barevná abeceda

Hravou a soutěžní formou budeme s dětmi rozvíjet jejich slovní zásobu či procvičovat nejrůznější učební látku. Zapojíme několik barviček a hra rázem nabude jiných rozměrů.

Číst dále

Eskymácká honička

Akční hra ideální na zimu, na zasněženou a zatím neporušenou pláň. Vybudujeme několik vzájemně propojených cest a zábava může začít!

Číst dále

Kartičky s pojmy

Kdo si z hromady kartiček s různými pojmy vezme co nejvíce? Patrně ten, kdo má širokou fantazii a také ten nejrychlejší a nejbystřejší! Zahrát si mohou mezi sebou i starší děti nebo rovnou dospělí.

Číst dále

Červivé jablíčko

Prostřídejte děti v roli červa a každý si zkusí, jak je těžké, dostat se ven z tohoto ovoce dříve, než vyprší časový limit. Pozor na zranění!

Číst dále

Stopy, názvy a zvuky zvířat

Na naší planetě žije nespočet různých zvířat. Zaměříme se alespoň na ty tuzemské. O některých děti nemají moc představ, a tak jim jistě tato hra pomůže v rozšíření svých obzorů.

Číst dále

Pozor na tenký led!

Letošní zima přináší nízké teploty, což dovoluje bruslařům vyrazit kromě kluzišť i na zamrzlé vodní nádrže. Při výběru místa bruslení buďte si dobře ověřte, zda vámi zvolená vodní plocha má dostatečně silný led. Děti nenechávejte bez dohledu!

Číst dále

Upíre, upíre, začni konat!

Každý někdy viděl nebo četl nějakou pohádku, kde se vykytl upír. Děti si ho dokáží po svém představit a ví, že lidi zabíjí kousnutím do krku. Stát se jím v této hře bude chtít každý!

Číst dále

Vybíjená mincí

Komu poslednímu zůstane alespoň jedna mince ve hře, stává se vítězem. Je lepší taktizovat, nebo bezhlavě ničit své soupeře?

Číst dále

Posílání telegrafní zprávy

Zkusili jste si někdy vymyslet větu na základě zadaných prvních písmen každého slova? Děti přidají trošku fantazie a rázem je o zábavu postaráno.

Číst dále

Oslavy Nového roku

Víkend a přechod do dalšího roku se již nezadržitelně blíží. Užijte si s blízkými, známými a dětmi vstup do nového kalendářního roku!

Číst dále

Vzhůru za zvířátky do zoo!

Ještě několik dní trvají pro děti prázdniny. Počasí se mění, proč si ale neudělat výlet do zoologické zahrady a podívat se na zvířátka i během zimy?

Číst dále

Usedněte společně k deskovkám

Vánoční čas kromě příchodu Ježíška a četných návštěv prarodičů a příbuzných také nabízí čas, kdy si může celá rodina společně zahrát nějakou deskovou či karetní hru a skvěle se tak pobavit. Odtrhněte na chvíli děti od nových telefonů, tabletů a počítačů a užijte si legraci s deskovkami.

Číst dále

TIPY pro každého Ježíška!

Jistě se každý rok najdou noví Ježíšci, kteří přemýšlí, jak nejlépe a v který čas nachystat dárky pod stromeček. Získali jsme několik tipů a nyní je představíme.

Číst dále

Vlastní vánoční ozdoby

Štědrý den se již kvapíkem blíží! Jistě již má velká část rodin koupený stromeček, který co nevidět bude zdobit. Co si ho takhle ozdobit vlastnoručně vyrobeným papírovým řetězem?

Číst dále

Vlak jezdící mezi městy

Děti určitě někdy cestovaly vlakem. Je to rychlé, pohodlné a krajina okolo se rychle míjí. Nebojte, nebudeme nikam cestovat, ale vlakem si zajezdíme i v místnosti.

Číst dále

Roztomilé párky v rohlíku

Znáte to, když jdete s dětmi po městě a náhle se objeví okénko, ve kterém můžete za pár korun pořídit párek v rohlíku? Proč si tuhle jednoduchou a oblíbenou pochoutku neudělat doma, pro menší děti je dobré udělat menší verzi tohoto pokrmu. A nepotřebujete na to žádné speciální nástroje!

Číst dále

Malí gymnasté v pokojíčku

Raději byste viděli děti zdravě se pohybovat a cvičit, než sedět shrbené u počítače či s tabletem v ruce? Chcete, aby vaše děti trávily čas zdravěji a efektivněji? Máme pro vás řešení. Inspirovat můžete svoje děti domácí hrazdou HomeFit z produkce GabiGym.

Číst dále

Zima přichází, nazout brusle!

Již nějakou dobu se venkovní teploty přibližují k nule, mnohdy i pod tuto hranici klesnou. Začátkem prosince hlásí otevření spousty kluzišť. Vemte děti a vyražte s nimi vstříc za zábavou, na bruslích si užije téměř každý.

Číst dále

Dědeček měnil, až vyměnil

Schválně - dejte dětem nějaký stejný obyčejný předmět. Něco, co nestojí skoro nic. Vyšlete je mezi lidi a určete čas, kdy se mají vrátit zpět. Ukáže se, kdo má v sobě obchodního ducha a dokáže s lidmi vyměnit co nejlepší předmět!

Číst dále

DIY - Vytvoř si vlastní balící papíry

Chcete s dětmi vytvořit něco, co ocení i vaši blízcí? Vyrobte si originální balící papíry a každý dárek dostane úplně jiný rozměr. Navíc to i skvěle zabaví vaše ratolesti na několik hodin.

Číst dále

Inspirace pro originální vánoční dárek

Děti dobrovolně zahodí počítač, vypnou televizi a půjdou si hrát! Utopie? Ne tak docela. Stačí, když se budou mít kde vyřádit za každého počasí. Ideální to je v teple domova. Dopřejte jim možnost pohybu v domácích podmínkách a uvidíte, jak se Vaše rozjívené, znuděné ratolesti mění v pohodové a veselé děti.

Číst dále

Svícen "sněhulák" pro zimní výzdobu

Vánoce se blíží, a každý už vymýšlí jak si to doma vánočně nebo zimně vyzdobit. Svícen ala sněhulák je jednoduchý výtvor, který si doma můžete vyrobit i s docela malými dětmi a uvidíte, že je to bude opravdu bavit.

Číst dále

Šarády - ukažte svou pantomimu

Blíží se chladné dny, při nichž hodně lidí ocení nějaké hry a aktivity uvnitř. Co si takhle zpříjemnit nějaký večer částečně divadelní hrou. Kdo umí nejlépe pantomimicky předvádět zadanou věc?

Číst dále

Vlastní televizní pořad

Děti mají rády, pokud někdo starší (rodič, vedoucí, vzor,..) dělá pro ty mladší divadlo. Podobně tomu je ale i u vrstevníků. Oba případy si představíme v článku níže. Tato televize nebude zcela divadlem, ale něčím mnohem zábavnějším.

Číst dále

"Karetní" hra v kroužku

Chcete zabavit děti hrou, ve které vůbec nezáleží na věku ani schopnostech hráče a vyhrát může opravdu kdokoliv? Tato hra je pouze o štěstí, ale pro samotné děti je to parádní aktivita.

Číst dále

DIY: Krásné svícny z jablek

Hledáte levnou a přitom krásnou dekoraci na podzim či zimu? Zkuste toto DIY a pusťte si domů trochu přírody. S přípravou vám mohou pomoc i děti.

Číst dále

Dobré vlastnosti kamarádů

Fyzicky nenáročná hra, která donutí děti se zamyslet nad svými kamarády. Výsledek je ale pěkný a může nejednou potěšit každého, když mu bude smutno.

Číst dále

Podle čeho vybrat pro děti Mikuláše?

Pátý prosinec se již nezadržitelně blíží a s ním i příchod svatého Mikuláše. Pokud Mikuláš dětem řekne, co dělají špatně a trošku je postraší čert, často je tato návštěva velmi prospěšná. Děti nakonec dostanou za dobré skutky sladkosti a do příště se polepší.

Číst dále

Podzimní skřítci vás budou bavit

Listí ze stromů již nekompromisně mizí, ale ještě je ho tam dost na to, abyste si z něj mohli něco pěkného vyrobit. Vždyť by bylo škoda si této podzimní nádhery pořádně nevychutnat.

Číst dále

Pastýř shání stádo ovcí

Co by si počal pasáček ovcí, který by neměl své stádo? Kdo si udrží svá zvířátka u sebe a kdo je naopak dovede nejlépe získat? Procvičte s dětmi jejich postřeh, aniž by si toho všimly.

Číst dále

Mafiáni z městečka Palermo

Přesuňme se do Itálie, do přímořského města Palermo. Kdo bude v roli mafiána, který s ostatními chce ovládnout město? Zvládnou obyčejní občané a policista odhalit včas tyto záporáky a skoncovat s nimi?

Číst dále

Výlety po jižní Moravě #5: Oslavany- Zastávka

Je libo trasu výletu, kterou nezdoláte za hodinku? Chcete-li pobýt v přírodě o něco déle a dostat do nohou přes deset kilometrů, zbystřete! Pokud se bojíte příliš kopcovité cesty, mohu vás uklidnit. Nejnižší a nejvyšší bod našeho výletu mají rozdíl necelých 200 metrů.

Číst dále

DIY: Podzimní dekorace a inspirace

Chcete si vyzdobit byt či dům předměty s podzimní tématikou? Ukážeme si pár jednoduchých nápadů jak toho docílit. Vše je navíc tvořeno pomocí věcí, které každý najde doma. Výsledek určitě bude stát za to!

Číst dále

DIY: Kvalitní garáž pro spoustu autíček

Máte doma malého chlapečka, který si rád hraje s autíčky? Nebo jen nechcete kupovat plastové garáže, které nic nevydrží? Není nic lepšího než si za několik korun pořídit stavební materiál, vyhradit si čas a parkovací dům postavit vlastnoručně!

Číst dále

Z kaštanů uděláte nejen zvířátka

S podzimem se mimo jiné také váží další tradiční výrobky. Co třeba udělat zvířátko nebo nejrůznější stvoření z kaštanů a špejlí? Pro lepší estetický dojem můžeme použít také modelínu.

Číst dále

Jak si vyřezat dýni na Halloween?

Tento známý anglosaský lidový svátek se již nezadržitelně blíží. Děti si budou užívat podzimní prázdniny, často inspirované Halloweenem či jiné podobné akce. Co si takhle s nimi vyrobit tradiční vyřezávanou dýni?

Číst dále

Obrovská kalkulačka pro všechny

Skvělý tip na vyplnění nějakého kratšího časového prostoru. Delší hraní příliš nepřináší velký progres, včetně vysvětlení je aktivita zhruba na 30 minut.

Číst dále

Vyrobte si podzimního ježka

Podzim tradičně provází spousta listí okolo nás. Všude samé zajímavé barvy, po nichž ale přijde pohled na holé stromy a keře. To nás ale nezajímá, my si za pomoci barevných listů něco vyrobíme!

Číst dále

Kde je Kevin?

Sám doma? Kdepak, nepůjde o žádnou schovávačku či líčení pastí. Zcela jednoduchá a nenáročná hra především pro malé děti, ale i starší se dají namotivovat a hru si nakonec užijí.

Číst dále

Paměť na co nejdelší větu

Zapamatovat si větu, kterou vytvořili všichni hráči sedící v kruhu nemusí být tak jednoduché, zvlášť pokud se začíná čím dál tím víc natahovat.

Číst dále

Sněz co jen můžeš!

Tato hra je u dětí velmi oblíbená. Jakmile ji jednou poznají tak vězte, že na ni nikdy nezapomenou a budou ji chtít hrát opakovaně. V čem spočívá? No v jezení jídla.

Číst dále

Žádná hudba? Posaď se!

Výborná hra dovnitř, ať už pro vyplnění času nebo jako delší program na špatné počasí. Kdo si nakonec dokáže sednout dřív na poslední židli a zvítězí?

Číst dále

Posílání elektrického proudu

Jak je známo, elektrický proud obíhá vždy v nějakém obvodu. Některé jeho části ale čas od času zkratují nebo se jinak zničí. To samé bude platit i v této hře.

Číst dále

Využijte podzim naplno!

Teplé letní dny jsou na nějakou dobu pryč. Přišel nám podzim a s ním velká škála barev, které můžeme vidět okolo nás především jako opadané listí. Proč toho nevyužít a udělat tak pro děti zajímavou činnost nebo rovnou soutěž?

Číst dále

Teambuilding #5: Společné vlastnosti

Tentokrát nepůjde vyloženě o spolupráci, jako spíše o vzájemné poznání. Hru zvládnou všichni, rozdíly ve fyzické síle či psychice se zde vůbec neprojeví. Zapojit se mohou úplně všichni, bez ohledu na věk.

Číst dále

Pneumatiky a jehly [VIDEO]

Jak každý jistě ví, pokud pneumatiku propíchneme jehlou nebo jiným ostrým předmětem, tak se nám zkrátka vyfoukne a dál není použitelná. V naší hře se ale dá pneumatika znovu nafouknout a může se dál jezdit.

Číst dále

Kreslené indicie

Poklidná hra, při níž se u dětí prokáže především kreativní myšlení a kreslení. Kdo přichystá nejlepší indicii a kdo bude nejlepší luštitel ostatních nápověd?

Číst dále

Připravit, zamířit, pustit!

Potrénujte mušku přesným zamířením do cíle. Že není vždy jednoduché z poměrně malé výšky pustit kuličku tak, aby spadla přesně do hrníčku, si děti vyzkouší při této hře. Soutěžit mohou i starší děti nebo dospělí, pro velkou část hráčů to bude oříšek.

Číst dále

Výlety po jižní Moravě #4: Podél Brněnské přehrady

Pro tuto trasu nemusíme nikam z jihomoravské metropole daleko cestovat, postačí nám linkou číslo 1 dojet na Přístaviště a odtud vyrazíme. Zpáteční cestu vyřeší autobus, který jede několik minut jednou mimobrněnskou zónou, tedy cesta do centra je otázka tří zón.

Číst dále

Obr, čarodějnice a trpaslík [VIDEO]

Jednoduchá akční hra vhodná na vyblbnutí, ale také na procvičení schopnosti rychlého rozhodování. Kromě vysvětlení hry najdete v článku i vysvětlující video a záběry ze samotné hry.

Číst dále

Zapojte do motivace populární hru

Je jistě známo, že děti se daleko lépe motivují, pokud se daná hra nebo činnost odvíjí od nějaké hry nebo jiného fenoménu, který prostě děti táhne. Nemusí jít vyloženě o interpretaci hry do reality, stačí pouze danou aktivitu nasadit na danou hru a použít několik pojmů. Děti budou nadšené!

Číst dále

Výlety po jižní Moravě #3: Mor. Bránice - Ivančice

Opět se seriál tipů na výlet po jižní Moravě přiblíží Ivančicím. Tentokrát ale bude toto městečko cílovým bodem, nikoliv výchozím. Dorazíme sem z Moravských Bránic, celá trasa není delší přes 6 kilometrů a projdeme se malebnou krajinou.

Číst dále

Teambuilding #4: Malování poslepu

Čtyřčlenná skupina musí pomocí jedné ruky nakreslit zadaný obrázek. Ovšem kreslit může jeden člověk a to ten, který má zavázané oči. Kdo si s tímto problémem poradí nejrychleji?

Číst dále

Dát dítě do skautu?

Máte-li tu možnost, rozhodně ano! Skaut je velmi všestranně zaměřený kroužek, který dětem dá do života nejen schopnosti a dovednosti, ale také je naučí začleňovat se do kolektivu a postupem času i zastat roli lídra týmu.

Číst dále

Teambuilding #3: Zasukovaná smyčka

Pokračujeme v seriálu o hrách, vhodných pro utužení kolektivu nebo vůbec při prvních setkání. Máme-li možnost zapojit do hry nejen malé děti, ale i starší, rovnoměrně namícháme týmy tak, aby všichni měly stejné podmínky.

Číst dále

Honička jako Tom a Jerry

Nenáročná hra na přípravu sloužící k rychlému vyblbnutí malých, ale i velkých dětí nebo dospělých. Stačí jen trochu volné prostranství nebo větší místnost a dostatek lidí.

Číst dále

Motivujte děti k dobrým skutkům

Plnit dobré skutky je správné. Děti bychom měli vést k tomu, aby ostatním nezištně pomáhali a nebáli se s tím podělit i s ostatními. Zapojte do kolektivu dětí nástěnku, barvy a hned uvidíte, kdo dělá dobré skutky více a kdo méně.

Číst dále

Zběsilý souboj veverek

Velmi oblíbená akční hra pro děti každého věku. Která veverka bude mít životy ostatních a tím pádem zvítězí? Ke hraní postačí pouze šátky!

Číst dále

Trhači a stromy

Nezvyklý způsob trhání oblíbeného ovoce se může lehce stát zábavnou hrou. Další z tipů na akčnější hru, kde se hodí dobrá muška je tu!

Číst dále

Neprůstřelné alibi

Sjednotit odpovědi dvou lidí není vždy tak jednoduché. Zvlášť když otázky soudců (porotců) jsou nevyzpytatelné a záludné. Kdo obstojí a kdo bude muset za mříže?

Číst dále

Lodě a kormidelníci

Že doplout na vyznačené místo a získat poklad není jednoduché si vyzkouší děti na vlastní kůži. K této hře není paradoxně potřeba žádná voda.

Číst dále

Výprava do Mordoru!

Stejně jako se Frodo vydal do Mordoru zničit prsten, projděte jeho cestu i vy! Nástrahy po cestě jsou samozřejmé, stejně jako boje proti číhajícím skřetům.

Číst dále

Postavte si originální věž

Z velmi neobvyklého stavebního materiálu se pokusíme postavit co nejvyšší věž, vlastně rozhlednu, jejíž nejvyšší ochoz k rozhledu bude symbolizovat posazený marshmallow.

Číst dále

Vyzkoušejte některou z bobových drah

Vezměte rodinu nebo oddíl s dětmi a vyrazte na výlet, jehož zakončení bude jízda na bobové dráze. Nejedná se o sněžné boby, takže klasickou zimní jízdu na svahu můžete nahradit touto alternativou. Podívejte se na náš přehled bobových drah v ČR.

Číst dále

Kouzelnický souboj

Dva soupeřící kouzelníci chtějí být lepší a rychlejší než ten druhý. Ne vždy je silněji vykouzlené kouzlo lepší.

Číst dále

Zkažený vejce

Zabavte všechny kolem, aby si nikdo nevšiml, že má za sebou zkažené vajíčko. To jinak daného člověka pošle doprostřed.

Číst dále

Technologie zatraktivní pro děti každou činnost

V dnešní době je prakticky nemožné vyhnout se modernímu pokroku. Každý má telefon či tablet, notebook nebo stolní počítač. Při vytváření činnosti pro děti však není vždy nutné se technologiím vyhnout. Můžeme je použít i výchovně a naučně.

Číst dále

Teambuilding #2: Ruce nohy

Každá skupina musí zaujmout takové postavení, aby splňovalo dané požadavky na to, kolik a kterých částí těla má být na zemi. Zasmějí se nejen děti, ale i dospělí a vyzkouší si vzájemnou spolupráci.

Číst dále

Věštění: vymyslete dětem zajímavý osud

Nejedná se sice o postup vedoucí ke správnému věštění, nenajdete zde zaručené praktiky, kterými se dozvíte pravdu, avšak pro herní činnost vám tyto nápady jistě pomohou. Vyvěštěte dětem nejrůznější věci, které je v životě potkají. Zajisté sklidíte úspěch.

Číst dále

Harry Potter pro týdenní příměstský tábor

Učení čar a kouzel se ani v dnešní době dětem nehnusí. Následující tip je postaven pro týdenní, resp. pětidenní příměstský tábor. Ve článku najdete i odkazy na některé hry, které se na webu objevily v předešlém týdnu.

Číst dále

Přiveďte elektřinu co nejrychleji do domácnosti!

Málokterá domácnost by dnes dokázala fungovat bez elektrického proudu. Postavte proti sobě dvě skupiny dodavatelů energií a nechte je soutěžit, kdo bude rychlejší při dodání elektřiny. Zabavíte takto děti při jakémkoliv čekání.

Číst dále

Dostaň se pro nápovědu jako zvíře

Děti se často formou hry učí rozluštit nějakou informaci získáváním klíčů, které nakonec vedou k žádanému výsledku. Skupinka dostane zašifrovanou zprávu a musí si zjistit význam jednotlivých znaků. Inspirujte se tímto způsobem získávání klíčů.

Číst dále

Každý čaroděj musí mít svoji hůlku!

Beze sporu si děti rády zahrají nějakou hru, v níž mohou používat nadlidské schopnosti. Mezi ně také patří kouzlení. A jak by takové čarování šlo dělat bez kouzelnické hůlky? Dnes si ji vyrobíme.

Číst dále

"Králi, králi, dej vojáčka!"

Máte-li v oblibě hru "hutututu" anebo jste alespoň zastánci akčních her, ve kterých se vyplácí i taktizovat, vyzkoušejte i tuto aktivitu. Ale pozor! Nezapojujte do stejné hry malé i velké!

Číst dále

Kdo má minci?

Dokážete si minci poslat co nejvíc nenápadně, aby soupeři neměli šanci odhalit, kde se nachází?

Číst dále

Letní tábor v přírodě dá dětem nejvíc!

Letní prázdniny jsou dlouhá doba, kdy si děti dopřávají klidu od školy. Často se s rodiči podívají někam k moři nebo stráví nějakou dobu u prarodičů. Další stále populární možností jsou letní stanové tábory. Posíláte své potomky na pár týdnů do přírody?

Číst dále

Brána času pro dvoutýdenní tábor

Tématicky velmi pestrá táborová hra. Nemusíte se celou dobu držet jednoho tématu, ba naopak. Celý tábor tak má za cíl dětem přiblížit historii a významná období zábavnou formou, při které ani nemusí poznat, že jim ukazujeme víceméně školní látku, ve které budou mít jasno.

Číst dále

Foukací fotbálek

Představím vám hru vhodnou do interiéru. Najděte si volný stůl, okolo kterého nejsou židle, vezměte pingpongový míček a hrajte!

Číst dále

Jak si udělat vlastní tématické masky?

Tentokrát si ukážeme poměrně snadnou a levnou cestu k tomu, jak si vytvořit vlastní masku. Pokud potřebujete poradit, jak si vytvořit masku pro táborovou hru nebo jen na jednodenní program, jste tu správně!

Číst dále

Hit posledních dnů: Pokemon GO

Jistě každý se už alespoň doslechl, jaká mobilní hra je teď velmi populární. Jestli hádáte novou geolokační hru inspirovanou "starým" anime seriálem Pokémon, máte pravdu!

Číst dále

Hra podle knihy: Zabíječ skavenů

Každoročně se především v létě koná velké množství letních táborů. Na některých jsou děti ve stanech, jinde zase v chatkách a nebo se jedná o příměstské tábory. Všechny tyto typy táborů ale pojí jedna věc - celotáborová hra a vůbec motivace hrát a vyhrát! Tento první článek svého druhu popisuje hru pro starší děti, nejlépe od 11 nebo 12 let nahoru. Velká jeho část je inspirována příběhem knihy Warhammer: Zabíječ skavenů, děti si tedy prochází děj na vlastní kůži. Celý program byl rozložen do 14 dnů.

Číst dále

Lanové bludiště

Postavte z lan bludiště a dejte dětem za úkol v něm co nejrychleji posbírat určené předměty. Temné chodby mohou skýtat různá nebezpečí, překážky a další místa. Hráčům zavažte oči a vypusťte je dovnitř!

Číst dále

Zábavná hra na parné letní dny

Jste zrovna na táboře? Pořádáte v létě nějaké akce pro děti a hledáte inspiraci na hru s použitím vody, což skýtá možné osvěžení účastníků? Přečtěte si tento článek!

Číst dále

Kolíčková hra na celý výlet

Další možností, jak děti zabavit v průběhu celé cesty je hra s kolíčky. Každý na začátku dostane určitý počet kolíčků na prádlo. Od této chvíli začíná hra a končí zpravidla až na konci výletu.

Číst dále

Kamufláž citronu

Chuť citrónu je velmi typická a málokdo ji dokáže snést bez mrknutí oka. Odolný jedinec bude mít v této hře jistě výhodu, avšak zábava se tím nepokazí. Kdo dokáže nejlépe kamuflovat přítomnost citronu v ústech?

Číst dále

Vyrobte si tématický převlek

Ke spoustě táborových her patří i nějaké tématické oblečky. Většinou se zapojují do výroby vlastních převleků i samotné děti, kterým pak zůstane hmotná památka a navíc se při výrobě i něco naučí.

Číst dále

Začněte hrát ufobal

Ufobal je poměrně neznámý sport. Vychází z pravidel házené a hraje se s létajícím talířem (tzv. ufem), které se podobá talíři na frisbee. Ovšem ufo je menší a měkčí.

Číst dále

Ideální hra na parné léto

Hledáte inspiraci pro hru pro děti každého věku na parné odpoledne? Zahrajte si s nimi jednoduchou bitvu se stříkačkami a jistě sklidíte kladné ovace!

Číst dále

Domeček z karet

Další tip na klidovou činnost/hru, kterou zabavíte ať už skupinu dětí, nebo jednotlivce. Stačí vám balíček jakýchkoliv karet.

Číst dále

Pochodové hry na výlet

Chcete zpestřit dětem výlet? Zapojte do cesty tzv. "pochodovku". Lze hrát celou cestu a její kouzlo je v nečekaném úkolu!

Číst dále

Vida centrum v Brně

Nevíte kam se vypravit s dětmi o víkendu? Zajeďte se podívat do brněnského věděckého centra Vida! Zabaví se zde nejen děti, ale také dospělí.

Číst dále

Světlovrazi a světlonoši

Akční večerní/noční hra zejména pro starší děti. Tajně určení světlovrazi a světlonoši, stačí vám jedna svíčka a několik sirek!

Číst dále

Mandala - inspirace na kreativní činnost!

Tentokrát si ukážeme činnost, kterou můžete vyplnit relativně libovolnou dobu. Ať už potřebujete klidnou činnost na půlku odpoledne na táboře, doma zabavit potomka alespoň na hodinku nebo v nějakém kroužku vyplnit poslední hodinu vaší schůzky.

Číst dále

Krvežíznivý upír

Jednoduchá hra pro děti každého věku. Vhodná jako seznamovací hra k procvičení jmen ostatních. Dá se hrát venku i vevnitř - tedy za každého počasí.

Číst dále